Vláda pripravila novelu zákona o vodách a nariadenie, ktoré upravujú využívanie vody, obchod s ňou a zvyšujú tiež poplatky za jej získavanie z prameňov, či studní. Za kubík vody získaný z prameňa, či studne sa má platiť až 200 eur.
Výrobcovia nealkoholických nápojov a členovia Potravinárskej komory sa obávajú, že to spôsobí výrazné zdraženie minerálnych vôd. Tým by sa slovenské minerálky prestali kupovať, lebo liter by bol drahší o zhruba 20 centov. Ako je to s cenami minerálnych vôd, spýtali sme sa ministra životného prostredia Petra Žigu, ktorého rezort spomínané predpisy pripravil.
Prečo chce vláda zvýšiť poplatky za vodu až o 200 eur? Zdražejú kvôli tomu minerálky?
Nie, nezdražejú. Tí, ktorí majú z nových poplatkov obavy, mali by si príslušné nariadenie vlády lepšie prečítať.
Ale tento poplatok je uvedený v nariadení vlády, ktoré má začať platiť na jeseň.
Tých 200 eur sa vzťahuje len na minerálnu či inú vodu v prípade, že by sa vyvážala vodovodom alebo cisternami do zahraničia. Vody, ktorá sa spracuje na Slovensku, sa tento poplatok vôbec netýka. Nezdražie ani voda používaná napríklad v kúpeľoch.
Je pravda, že poľnohospodárom začnete spoplatňovať závlahovú vodu jedným centom za kubík?
Príslušné nariadenie vlády sa ešte len pripravuje. Je v ňom síce uvedená cena jeden cent, ale bude to menej. Pätnásťtisíc kubíkov ročne bude zdarma a za odber navyše budú farmári platiť. Ale až od roku 2017 a iba desatinu centa za jeden kubík.
Ale v nariadení vlády sa hovorí, že za vodu na závlahy budú farmári platiť jeden cent za kubík...
Áno, je to tam tak napísané, ale ide len o návrh. Takže opakujem, cena za kubík vody nebude stotina eura, teda jeden cent, ale len tisícina eura, čo znamená desatina centa.