Psychopatia, v medicíne známa ako antisociálna porucha osobnosti (ASPD), je stav, o ktorom sa predpokladá, že postihne 3 zo 100 ľudí počas ich života, podľa štatistík spoločnosti Mind. Ako dodáva portál LadBible, podľa štúdie z roku 2023 sa na poruchách osobnosti podieľa množstvo faktorov, ako je vývoj v detstve, genetika a vplyv prostredia.
Inak povedané, je veľmi nepravdepodobné, že by si niekedy v skutočnom živote stretol s psychopatom v štýle Patricka Batemana z filmu American Psycho či Antona Chigurha zo snímky No Country for Old Men. To však neznamená, že sa to nemôže stať.
Poradný psychiater Jaleel Mohammed z Londýna, ktorý je mimoriadne aktívny na svojom TikTokovom profile, preto odhalil päť najbežnejších výpovedných čŕt ASPD. Dokážeš ich spojiť s niekým, koho poznáš?
Chronické klamstvo
Na prvom mieste v zozname je chronické klamstvo, pričom doktor Mohammed vysvetľuje, že psychopat je schopný vytvoriť „celú realitu, aby vyhovovala jeho vlastným potrebám“. „Znepokojujúce je, že sú v tom často veľmi dobrí. Dokážu klamať so šarmom a sebavedomím,” povedal.
Nedostatok empatie
Nedostatok empatie sa často považuje za jednu zo základných charakteristík ASPD. Ide o neschopnosť porozumieť pocitom druhých alebo s nimi súcitiť. To je dôvod, prečo sú psychopati typicky charakterizovaní ako chladní a ľahostajní k utrpeniu iných.
„Zatiaľ čo rozumejú iným emóciám, zároveň jednoducho nerozumejú takým, ako súcit, vina alebo ľútosť.“ Dodal tiež, že niektorí psychopati dokonca „predstierajú“ tieto emócie ako spôsob, ako „zapadnúť alebo získať dôveru“.
Povrchný šarm
Stretol si sa niekedy s niekým, kto vyzerá tak očarujúco a charizmaticky, že je takmer znervózňujúce byť v jeho blízkosti? To môže byť tiež znakom ASPD.
„Psychopati môžu pôsobiť veľmi charizmaticky a priťahovať ľudí tým, akí sú vrúcni a sympatickí,“ povedal doktor Mohammed. Ich šarm je však typicky „povrchný“ nástroj používaný na získanie dôvery inej osoby, dodáva.
Impulzívnosť
U ľudí s antisociálnou poruchou osobnosti možno pozorovať črty ako impulzívnosť, bezohľadné a často kriminálne správanie.
„Zatiaľ čo väčšina ľudí môže váhať alebo dvakrát premýšľať o svojich činoch, psychopati môžu byť nebezpečne impulzívni a robiť neuvážené rozhodnutia bez toho, aby zvážili riziko pre iných ľudí,“ vysvetlil doktor Mohammed a dodal, že by potom nepociťovali žiadnu vinu ani zodpovednosť.
Grandiózna sebahodnotenie
Posledným bodom na zozname je nafúknutý pocit vlastnej hodnoty. Zatiaľ čo väčšina z nás sa z času na čas priam podceňuje, psychopat môže často „veriť, že je lepší ako ostatní ľudia“.
Tento „nafúknutý pocit seba samého“ sa často používa ako ospravedlnenie ich správania, ako je manipulácia a ovládanie druhých.