Vedecký tím univerzity v juhoafrickom meste Stellenbosch použil metódu rádiouhlíkového datovania a zistil, že niektoré termitiská v blízkosti rieky Buffels v oblasti Namaqualand sú odhadom staré až 34-tisíc rokov.
„Vedeli sme, že sú staré, ale nie až také staré," povedala pre agentúru AP Michele Francisová, odborníčka z univerzity Stellenbosch, ktorá štúdiu viedla.
Toto zistenie podľa nej znamená, že tieto termitiská existovali už v čase, keď sa v iných častiach Zeme preháňali šabľozubé tigre a mamuty, a veľké časti Európy a Ázie boli ešte pokryté ľadom.
Vedci už objavili skamenelé termitiská, ktorých vek sa odhaduje na milióny rokov. Najstaršie obývané termitiská pred touto štúdiou boli známe z Brazílie - ich vek je podľa vedcov asi 4000 rokov. Tieto hmyzie paláce sú viditeľné aj z vesmíru.
Podľa Francisovej sú termitiská v Namaqualande termitou verziou bytového komplexu a dôkazy ukazujú, že boli počas celej svojej existencie trvalo obývané.
Skúmali ich v Maďarsku
Termitie kopce sú známym a presláveným znakom krajiny Namaqualandu, ale nikto netušil, ako sú staré, kým neboli vzorky z nich odvezené do Maďarska na datovanie rádiouhlíkovou metódou. „Ľudia netušia, že sa tu zachovala výnimočná, pradávna krajina,“ povedala Francisová.
Niektoré z najväčších termitísk, ktoré sú lokálne známe ako „heuweltjies“, čo v afrikánštine znamená „malé kopce“, siahajú až do hĺbky troch metrov a ich podzemná sieť chodieb môže byť dlhá až 30 metrov.