Vedci urobili dva výskumy, aby zistili, či spánok môže ovplyvniť to, aký starý si človek pripadá. Výskumníci zo Štokholmského Karolinského inštitútu publikovali svoje závery v časopise Proceedings of the Royal Society B, píše portál iDnes.cz.
Vplyv dĺžky spánku
Najprv požiadali 429 účastníkov, aby počas tridsiatich dní zaznamenávali, ako staro sa cítia a tiež to, koľko nocí mali pocit, že sa nevyspali dostatočne dobre. Analýza ukázala, že za každý deň nedostatočného spánku sa subjektívne vnímanie veku zvýšilo o 0,23 roka.
Potom bolo 182 ľudí zaradených do štúdie, v rámci ktorej im cielene obmedzili spánok. V posteli mohli stráviť len štyri hodiny za noc, pričom experiment trval dva dni. Výsledkom bolo, že účastníci experimentu sa po prebudení cítili takmer o štyri a pol roka starší, než ľudia, ktorí v posteli strávili deväť hodín.
Štúdia tiež odhalila, že prechod od pocitu extrémnej bdelosti k pocitu extrémnej ospalosti bol v oboch štúdiách spojený s pocitom, že človek zostarol o desať rokov.
Vek je len číslo
„Mnoho ľudí sa cíti mladšie, než je ich reálny vek. Zatiaľ čo u mladších jedincov je tento jav menej častý, po tridsiatke a ďalej sa rozdiel medzi tým, koľko máme rokov, a tým, ako starí sa cítime, stáva výraznejším,“ uvádza štúdia.
Nové výskumy podľa vedcov naznačujú, že spánkové návyky môžu hrať rolu v tom, ako starý sa človek cíti. „Ukazuje sa, že pocit, že sme mladší, než je náš skutočný vek, je spojený s dlhším životom, lepším duševným a fyzickým zdravím a pozitívnejšími psychickými vlastnosťami,“ uvádza štúdia.
Výsledky podľa vedcov „ukazujú, že spánok a ospalosť zohrávajú zásadnú úlohu pri utváraní nášho pocitového veku“ a že „naše vnímanie veku je pozoruhodne tvárne“. V závere štúdie autori uvádzajú, že dostatočný spánok je pravdepodobne kľúčový faktorom v pre udržanie pocitu mladosti.
Portál iDnes patrí do portfólia vydavateľstva Mafra, ktorého súčasťou je aj Brainee.