To, že pomocou umelej inteligencie sa dá pripraviť smrtiaci biologický útok, je žiaľ fakt. Najnovšia štúdia od tvorcu chatbota OpenAI tvrdí, že najnovšia verzia GPT-4 poskytuje nanajvýš len miernu pomoc pri vytváraní biologických hrozieb.
OpenAI vykonala štúdiu so 100 ľudskými účastníkmi, ktorí boli rozdelení do skupín - jedna používala AI na vytvorenie bioútoku a druhá len internet. Podľa výsledkov výskumu „môže GPT-4 zvýšiť schopnosť odborníkov získať prístup k informáciám o biologických hrozbách, najmä pokiaľ ide o presnosť a úplnosť úloh,“ uvádza sa v správe OpenAI.
Päť procesov biologickej hrozby
Štúdia spoločnosti AI sa zamerala na údaje od 50 expertov na biológiu s doktorátom a 50 vysokoškolákov, ktorí absolvovali len kurz biológie, píše Daily Mail.
Účastníci boli potom rozdelení do dvoch podskupín, kde jedna mohla používať iba internet a druhá mohla používať internet a ChatGPT-4.
Výskum meral päť metrík vrátane toho, aké presné boli výsledky, úplnosť informácií, aká inovatívna bola odpoveď, ako dlho trvalo zhromaždenie informácií a úroveň obtiažnosti úlohy prezentovanej účastníkom.
Vedci sa tiež zaoberali piatimi procesmi biologických hrozieb. Išlo o poskytovanie nápadov na vytvorenie biologických zbraní, ako získať biologickú zbraň, ako ju šíriť, ako ju vytvoriť a ako sprístupniť biologickú zbraň verejnosti.
Stále je tam riziko
Účastníci, ktorí používali model ChatGPT-4, mali podľa štúdie len okrajovú výhodu pri vytváraní biologických zbraní v porovnaní so skupinou, ktorá používala len internet. Open AI uviedla, že výsledky ukazujú na „jasnú a naliehavú“ potrebu ďalšieho výskumu v tejto oblasti a že „vzhľadom na súčasné tempo pokroku v systémoch umelej inteligencie sa zdá možné, že budúce systémy by mohli poskytnúť značné výhody v tejto oblasti,“ uvádzajú výskumníci.
„Hoci tento nárast nie je dostatočne veľký na to, aby bol presvedčivý, naše zistenie sú východiskovým bodom pre ďalší výskum,“ dodala spoločnosť.