Na objavenie použili staré špionážne satelitné snímkyX/Ancient Hypotheses
StoryEditor

Archeológovia identifikovali v Iraku stáročné miesto slávnej bitky. Pomohli im k tomu odtajnené špionážné satelitné snímky

Miroslav Kamody16.11.2024., 09:00h

Nebyť odtajnených starých satelitných, miesto slávnej bitky by zostalo navždy záhadou.

Lajkuj Brainee.sk na

Archeológovia identifikovali miesto starovekej bitky na území dnešného Iraku porovnaním historických záznamov s odtajnenými snímkami z amerických špionážnych satelitov. Ako píše CNN, vedci z Durhamskej univerzity v Spojenom kráľovstve a University of Al-Qadisiyah v Iraku tvrdia, že našli miesto bitky pri al-Qadisiyyah, ktorá sa odohrala v rokoch 636 alebo 637 nášho letopočtu.

Aj keď bitka znamenala pre arabských moslimov významné víťazstvo a umožnila ich expanziu za hranice Arábie, jej presné miesto doteraz nebolo známe. William Deadman, špecialista na archeologický diaľkový prieskum Zeme z Durhamskej univerzity, povedal, že objav bol súčasťou projektu zameraného na mapovanie archeologických lokalít na Blízkom východe.

image

V druhej svetovej vojne zohral zásadnú úlohu, dnes tu žije len 40 ľudí. Na tento ostrov majú turisti vstup zakázaný

Nemohli tomu uveriť

Spočiatku tím mapoval pútnickú cestu Darb Zubaydah z Kufy v Iraku do Mekky v Saudskej Arábii pomocou odtajnených špionážnych satelitných snímok zo 70-tych rokov a historických textov, keď si uvedomili, že by mohli použiť tie isté informácie na identifikovanie miesta slávnej bitky.

„Myslel som si, že toto je dobrá šanca na to, aby som sa to pokúsil nájsť,“ povedal Deadman. Ako prvý krok nakreslil na mapu sériu kruhov pomocou vzdialeností uvedených v historických záznamoch a potom sa bližšie pozrel na oblasti, kde sa prekrývali na satelitných snímkach.

Deadman povedal, že bol „otrasený“, keď našiel pevnosť a dvojitú stenu spomínanú v záznamoch. „Nemohol som tomu uveriť,“ povedal. Tím vo výskume publikovanom v magazíne Antiquity tvrdí, že bitka sa odohrala asi 30 kilometrov južne od Kufy v provincii Najaf, pričom Deadmanovu analýzu podporili aj výskumy v Iraku.

Zásadná bitka

V bitke pri al-Qadisiyyah menšia arabská moslimská armáda porazila oveľa väčšiu silu zo Sasanianskej ríše, ktorá dominovala v regióne. Po niekoľkých neúspešných pokusoch to bolo ich „prvé skutočne významné víťazstvo“ v pokusoch expandovať mimo Arábie, povedal Deadman.

„Bol to kľúčový moment v histórii,“ povedal. Oblasť je teraz poľnohospodárska pôda, vysvetlil Deadman. Veľká časť 9,7-kilometrového múru bola zničená alebo začlenená do poľnohospodárskych území a zdá sa, že miesto starovekej vojenskej základne v al-‘Udhayb bolo zničené, dodal.

image

Bizarný príbeh armády Lichtenštajnska. Nikdy neprehrali bitku, z posledného ťaženia sa vrátilo viac vojakov, ako ich odišlo

Chcú zachrániť, čo sa dá

Ďalej výskumníci plánujú zmapovať to, čo zostalo, a vykonať archeologické prieskumy, hoci plány na výlet do tejto oblasti boli pozastavené kvôli napätiu na Blízkom východe. Mustafa Baig, lektor islamských štúdií na Univerzite v Exeteri, ktorý sa nezúčastnil výskumu, označil nález za „veľmi dôležitý“.

Baig pre CNN povedal, že moslimská armáda zvíťazila, napriek tomu, že čelila značnej presile, vďaka kombinácii statočnosti a brilantnej stratégie. „Rozhodujúca bitka predznamenala koniec Sasanianskej ríše a expanziu moslimského územia do Mezopotámie, Perzie a ďalej,“ dodal.

Top rozhovor
menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/spolocnost/svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
16. november 2024 09:02