Archeológovia sa domnievajú, že ide možno o najväčší nález pozostatkov na jednom mieste v Petre. „Jedná sa o nesmierne vzácny objav. Za dve storočia, čo archeológovia Petru skúmajú, sa nič podobné doposiaľ nenašlo,“ okomentoval podľa CNN nález moderátor programu „Expedition Unknown“ na stanici Discovery Channel. Posledný diel venoval práve expedícii v Petre.
Výskumný tím amerických a jordánskych archeológov pod vedením výkonného riaditeľa American Center of Research Pearce Paula Creasmana objavil hrobku pod takzvanou Pokladnicou. Názov pochádza z predchádzajúcej teórie, že v honosnej stavbe bol pôvodne uložený faraónov poklad.
Mohlo ísť o mauzóleum
Teraz vedci predpokladajú, že Pokladnica slúžila ako mauzóleum, aj keď v nej samotnej sa žiadne pozostatky nenašli. Najnovší nález túto teóriu ďalej podporuje. Výskumníci sa domnievajú, že odkrytý hrob pochádza z doby pred vznikom samotnej Pokladnice. Datujú ho do 1. storočia pred naším letopočtom.
Ľudské ostatky sú neporušené, sú však v horšom stave, než sa očakávalo. Niektoré z kostier boli nájdené s plesňou. Ich stav môže byť dôsledkom vlhkosti a sezónnych záplav v Petre.
Archeológovia chcú kostry starostlivo preskúmať a zistiť ich vek. Chcú sa tiež pokúsiť zistiť, čo dotyční jedli a či vykonávali fyzickú prácu. Dvanásť zosnulých by mohlo byť príslušníkmi vyššej vrstvy, čo naznačuje prominentné miesto ich odpočinku.
Pripomína Svätý grál
Na mieste tím našiel predmety z bronzu, železa a keramiky. Medzi nimi bolo niekoľko nádob, pričom jedna kostra držala v ruke keramický pohár, ktorý pripomínal tvar Svätého grálu. Práve v Petre sa nakrúcala scéna, kedy hrdinský archeológ Indiana Jones nájde tento magický artefakt. „Bol to skutočne úžasný moment histórie imitujúci umenie,“ popísal objav Gates.
Archeológovia dúfajú, že sa im podarí pomocou nových poznatkov odkryť tajomstvo účelu Pokladnice a odhaliť tajomstvá okolo pohrebných rituálov Nabatejcov a ich sociálnej stratifikácie. Výskumníci ich doteraz vnímali ako pozoruhodne rovnostársku spoločnosť, súdiac podľa chýbajúcich rozdielov medzi hrobmi pre šľachtu a nižšie sociálne vrstvy.
Prvá zmienka o Nabatejcoch pochádza z roku 312 pred naším letopočtom, kedy ich ako lúpežné arabské kmene opisuje jeden z generálov Alexandra Veľkého a neskôr historik Hieronymus z Kardie. Nabatejci vybudovali výnosný obchod s kadidlom a myrhou, centrom ich ríše sa stala práve Petra. Tá vznikla zrejme v 4. storočí pred naším letopočtom a najväčšiu slávu dosiahla o 200 rokov neskôr, keď ju obývalo 30-tisíc ľudí.