Na Islande v stredu ožila sopka a cez vzniknutú puklinu neďaleko metropoly Reykjavík zo zeme vyráža láva, informoval Islandský meteorologický úrad (IMO).
Silná sopečná aktivita sa odohráva len niekoľko desiatok kilometrov od Reykjavíku, blízko sopky Fagradalsfjall, ktorá v roku 2021 vybuchovala šesť mesiacov. „Erupcia sa začala neďaleko Fagradalsfjallu. Presné miesto výbuchu treba ešte určiť,“ uviedol na Twitteri IMO, ktorý sleduje seizmickú činnosť.
Na Islande sa najnovšia sopečná aktivita očakávala, pretože v uplynulých hodinách tam zaznamenali sériu zemetrasení. Navyše sa neďaleko Reykjavíku vytvorila v pôde dlhá puklina, cez ktorú teraz vystrekuje láva. Uvádza TASR, ktorá čerpá s agentúr DPA a AFP.
An Icelandic volcano has come back to life after 3,000 earthquakes in the last week. The most intense was a 5.4 earthquake recorded on July 31 northeast of Grindavík.
— ∼Marietta (@MariettaDaviz) August 3, 2022
People urged not to go near the volcano.#Iceland #Fagradalsfjall #Volcano #eruption pic.twitter.com/TdNkNRMOhx
Vedci na islandskom polostrove Reykjanes, juhozápadne od Reykjavíku, pod povrchom Zeme zachytili pohyby magmy medzi sopkami Fagradalsfjall a Keilir. Podľa ich predpovede sa erupcia čakala v najbližších dňoch alebo týždňoch. Podľa Islandského meteorologického úradu bol prúd magmy pod sopkou Fagradalsfjall približne dvakrát rýchlejší ako počas erupcie na jar v roku 2021. Vtedy vytekala láva zo zeme zhruba pol roka a prebudenie sopky naznačovala séria zemetrasení. Aj tentoraz sa zem na polostrove Reykjanes nepretržite triasla. Od víkendu zaznamenali úrady tisíce otrasov, vrátane jedného v stredu ráno s magnitúdou výrazne nad štvrtým stupňom.