Thajská kuchyňa je známa svojou rozmanitosťou a intenzívnymi chuťami. Samotný Bangkok je gastronomickým rajom, v ktorom sa nachádza vyše 320-tisíc gastro prevádzok všeho druhu - od pouličných stánkov až po reštaurácie s michelinskou hviezdou.
Preto niet divu, že práve tu sa nachádza reštaurácia Wattana Panich, ktorá svojím zákazníkom servíruje polievku, ktorá sa nepretržite varí už celé polstoročie. Ako je možné, že sa nepokazí?
Dedí sa z generácie na generáciu
Zatiaľ čo sa mnohé gastro prevádzky chvália čerstvosťou svojich jedál, reštaurácia Wattana Panich, ktorá sa nachádza vo štvrti Ekkamai v hlavnom meste Thajska sa hrdí polievkou, ktorá sa nepretržite varí už celé polstoročie.
Bohatá história vychytenej reštaurácie, ktorá na prvý pohľad vyzerá ako podnik tretej triedy, sa začala písať v šesťdesiatych rokoch minulého storočia. Obrovský hrniec plný hovädzieho vývaru Neua tune dedí z generácie na generáciu päť desaťročí.
Tradičnú polievku v súčasnosti pripravuje tretia generácia rodiny. Majiteľ reštaurácie Nattapong Kaweenuntawong už od útleho detstva pomáhal svojmu otcovi s jej prípravou. Teraz celá tradícia stojí už len na jeho pleciach.
Ako to, že sa nepokazí?
Výnimočná nie je len jej dlhovekosť, ale aj sofistikovaný proces jej prípravy. Jednou z hlavných otázok, ktorá vŕta návštevníkom tejto reštaurácie v hlave je, ako to, že sa za tie roky nepokazila. „Veľa ľudí si myslí, že hrniec nikdy nečistíme, ale čistíme ho každý večer,“ prezradil majiteľ Wattana Panich pre portál NPR.
Silný vývar jednoducho každý večer presunie do čistého hrnca, v ktorom sa na miernom plameni varí celú noc. Ide o starodávny postup, ktorý sa nazýva Perpetual Stew. Ako základ polievky na nasledujúci deň sa používa zvyšok vývaru z predchádzajúceho dňa, ktorý zaisťuje starodávne chute.
Recept neexistuje
Hoci by si človek mohol myslieť, že z generácie na generáciu sa dedí aj recept, opak je pravdou. „Od čias môjho starého otca sme nikdy nemali presne stanovený recept na to, koľko každej zložky do polievky vložiť,“ priznáva Kaweenuntawong. Kuchári sa tak musia do veľkej miery spoliehať na svoje skúsené jazýčky. Polievku musia neustále ochutnávať. Každý deň je teda niečím iná.
„Keď som prvýkrát začínal s podnikaním, môj otec pripravoval polievku a vývar a ja som ich ochutnával, aby som pochopil, čo je dokonalá chuť,“ hovorí Kaweenuntawong. Za tie roky sa v príprave vývaru tak zdokonalil, že mu stačí už len pohľad do hrnca a hneď vie, čo mu chýba.
Hoci majiteľ reštaurácie receptúru Neua tune starostlivo stráži, prezradil niekoľko hlavných ingrediencií, ktoré stoja za jej výraznou nezameniteľnou chuťou. V polievke nesmie chýbať zmes čínskych bylín, cesnak, škorica, koriander či čierne korenie.
Hlavnou zložkou je hovädzie mäso. Na jeho množstve pritom vôbec nešetria. Denne sa v polievke vyvarí takmer 70 kíl mäsa. „Aby bolo mäkké, varíme ho asi sedem hodín. Celé to vložíme do hrnca, aby absorbovalo všetky chute,“ vysvetľuje. „Po troch hodinách ho vyberieme, nakrájame na menšie kúsky a potom ho varíme ďalšie štyri hodiny,“ dodal.
Tento dvojfázový proces zaisťuje, že hovädzie mäso je nielen jemné, ale aj nasýtené hĺbkou chutí vývaru, vďaka čomu je každé sústo intenzívnym zážitkom, píše portál Taste Atlas.
Vyhľadávaná špecialita
Jeho chuť uchvátila nielen miestnych obyvateľov, ale zarezonovala aj u nadšencov jedla po celom svete. Niet sa čomu čudovať. Zákazníci tu totiž dostanú misku vývaru, ktorý nielen zahraje symfóniu chutí, ale aj zasýti len za tri doláre.
„Ceny tu boli vždy dobré. Môj otec vždy hovoril, že prísť sem na obed s veľkou rodinou nezruinuje rozpočet. Toto miesto je zárukou špičkového jedla a domácej obsluhy,“ hovorí jeden z dlhoročných zákazníkov pre portál NPR.
Hoci má reštaurácia Wattana Panich širokú ponuku, 50-ročný vývar je pre jej zákazníkov vždy voľbou číslo jeden.