Plagáty s nápismi Táto krajina je naša alebo Turisti bežte domov a tiež agresívne pôsobiaci graffiti namierená proti rekreantom sú v Španielsku k videniu čoraz častejšie, napísala agentúra DPA. Proti masovému turizmu sa búria hlavne ľudia na obľúbených ostrovoch Tenerife a Mallorca, ale aj v ďalších turistických destináciách.
Miestni obyvatelia dokonca plánujú demonštrácie, protestnú hladovku a naplánovaný je aj štrajk upratovačov na letiskách. Španielska rozhlasová stanica Cadena Ser uvádza, že takzvaná turizmofóbia naberá v Španielsku na sile.
Búria sa už aj regióny
A netýka sa len turistických centier, ako sú Barcelona či Malorka; už aj regióny, ktoré predtým platili za oázy pokoja, sa búria proti záplave turistov. K takýmto oblastiam patria aj miesta na Svätojakubskej ceste v Galícii. V súčasnosti je to ale najmä situácia na Kanárskych ostrovoch, ktorá je napätá.
Ľudia zhromaždení na plážovej promenáde pokrikujú a nadávajú korzujúcim turistom, niektorí im dokonca hrozia zdvihnutými päsťami. Tak opisuje scénu na juhu ostrova Tenerife nemecká tlačová agentúra DPA. Ale aj na ďalších Kanárskych ostrovoch majú podľa nej miestni dosť najmä nemeckých a britských turistov.
Regionálny denník El Diario napísal, že Kanárske ostrovy pripomínajú sud so strelným prachom. Miestni dávajú masovej turistike za vinu ničenie životného prostredia, dopravné zápchy, nedostatok dostupného bývania, preľudnenie, rast cien a nedostatok vody.
Na vine sú turisti
Rovnako vinia turistov z preťaženého zdravotníctva a neprimeranej záťaže pre upratovacie systémy a likvidáciu odpadu. Formujú sa preto občianske iniciatívy, ktoré chcú dať miestnym úradom najavo svoju nespokojnosť. V utorok sa konal protest pred sídlom vlády v Madride.
Desať aktivistov avizovalo tiež protestnú hladovku pred kostolom na severe Tenerife. Na 20. apríla sú na tomto kanárskom ostrove plánované veľké demonštrácie. Organizátori podľa agentúry DPA hovoria o najväčších protestoch v histórii regiónu.
Protestujú aj pracovníci letiska
K vzdoru voči masovej turistike v preťažených regiónoch sa pridávajú aj pracovníci letiska na Malorke, ďalšej obľúbenej španielskej destinácii. Zástupca odborov upratovačov a upratovačiek uviedol, že od 27. apríla vstupujú zamestnanci upratovacej firmy na medzinárodnom letisku na Malorke do štrajku, ktorý sa bude konať vždy v piatok, sobotu a nedeľu.
V týchto dňoch nebudú štrajkujúci zamestnanci počas štyroch hodín na letisku odpratávať odpadky. To bude znamenať veľké množstvo nahromadeného dopadu, uviedol ich hovorca.
Upratovaciu firmu odbory obviňujú z toho, že nedodržiava dohodnutý minimálny počet zamestnancov a opakovane ruší pracovné miesta bez náhrady. „Letisko sa stále rozrastá a prichádza čoraz viac cestujúcich, čo pre nás znamená viac práce,” vysvetlil hovorca zamestnancov upratovacej služby na letisku na Malorke, prečo sa rozhodli štrajkovať.