HydraAwa Karis/Twitter
StoryEditor

Dožívajú sa viac ako sto rokov. Pozri sa, ktoré zvieratá prežili prvú aj druhú svetovú, či žili v dobe kráľa Juraja VI.

Nikola Michalkova15.06.2023., 14:00h

V článku sa dočítaš o zvieratách, ktoré sa dožívajú viac ako sto rokov.

Lajkuj Brainee.sk na

Rougheye Rockfish

Na základe údajov ministerstva pre ryby a voľne žijúce živočíchy je tento druh skalníka jednou z najdlhšie žijúcich rýb a dosahuje dĺžku života najmenej 205 rokov. Bývajú väčšinou hnedo alebo ružovo sfarbené a žijú v Tichom oceáne od Kalifornie po Japonsko. Výbor pre stav ohrozených voľne žijúcich živočíchov v Kanade tento druh rýb označil, že je ohrozený vyhynutím. 

image

Ryba z druhov skalníkov

Tibor M. Kalman/Twitter

V roku 2021 sa o ňom vykonala štúdia, v ktorej sa skúmali gény tejto ryby. Našli sa genetické predpoklady na dlhovekosť, vrátane DNA, ktorá môže pomôcť odvrátiť rakovinu. A keďže sa dokáže dožiť dlho, umožňuje mu to rásť do väčších rozmerov a produkovať viac mláďat. 

Žralok gŕonsky

Žije hlboko v Arktickom a severnom Atlantickom oceáne a podľa kanadského observatória žralokov môžu dosahovať dĺžku 7,3 metrov. Štúdia očného tkaniva žralokov odhaduje, že sa môžu dožiť až 272 rokov. Podľa odhadov mal najdlhšie žijúci žralok približne 392 rokov a vedci sa domnievajú, že by sa mohli dožívať až 512 rokov. Odhady sú, samozrejme, neisté, ale o niečo presnejší odhad na 272 rokov z týchto živočíchov stále robí najdlhšie žijúcich jedincov. 

image

Žralok grónsky

Sharkies Otd/Twitter

Oceánska mušľa Quahog

Nachádza sa v severnej časti Atlantického oceánu. Národné múzeum vo Walese tvrdí, že jeden oceánsky lastúrnik Quahog, ktorého našli na pobreží Islandu v roku 2006, mal až 507 rokov. Dostal prezývku Ming, pretože sa narodil v Číne v roku 1499 v čase, keď na území vládla dynastia Ming. 

image

Oceánska mušľa Quahog

Flora & Fauna/Twitter

„V chladnejších vodách okolo Islandu má pomalší metabolizmus, a tak rastie pomaly a môže žiť aj dlhšie ako 507 rokov. Vedci ale zatiaľ nenašli staršieho jedinca,“ povedala Anna Holmes, kurátorka biodiverzity bezstavovcov v múzeu. 

Top rozhovor
menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/biznis/zaujimavosti, menuAlias = zaujimavosti, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
15. november 2024 19:17