Odlišnosť - téma, ktorá je živá azda v každej dobe, v každej sociálnej skupine, všadeprítomná a večne riešená. A práve ňou sa zaoberajú aj tvorcovia novej slovensko-česko-maďarskej animovanej rozprávky, ktorá vznikla v koprodukcii s RTVS.
„Odlišnosť - to je večne aktuálny problém, s ktorým sa stretol každý z nás. Samozrejme, nie všetci sa s tou skutočnosťou dokážu vyrovnať,” povedal režisér a zároveň výtvarník filmu Filip Pošivač.
„O tom má byť náš film: že sa dá pobiť s inakosťou v akejkoľvek podobe, že tolerancia a zodpovednosť sú karty, s ktorými sa dá vždy vyhrať. Dnes žijeme v dobe, kedy sú zmysel pre toleranciu, spravodlivosť a súcit podrobené pochybnostiam, často aj výsmechu. Preto je podľa mňa dôležité, aby si ľudia - najmä tí mladí - brali príklad z každého dostupného podnetu. Tam by mal byť náš film.”Film o inakosti, priateľstve a fantázii
Jedenásťročný Tonko má jedinečnú vlastnosť – od narodenia svieti. Jeho príliš starostliví rodičia sa ho snažia držať doma, aby ho ochránili pred vonkajším svetom. Keď sa do ich domu pred vianočnými prázdninami nasťahuje tajuplná Slávka, Tonkov svet sa obráti naruby.
Získava prvú naozajstnú kamarátku, pred ktorou môže odhaliť svoj svet vo vankúšovom bunkri. Slávka zas Tonkovi ukáže zázračnú baterku. Tá svojim svetlom dokáže z obyčajných vecí vytvárať úžasné obrázky a kúzelné svety, ktoré vidia len oni dvaja.A tak sa začína ich dobrodružné pátranie po pôvode záhadných chumáčikov tmy, ktoré vysávajú z ich domu slnečný svit. Tonko, Slávka a kúzelné svetlo je film o tom, aké je to byť iný, príbeh o priateľstve a fantázii, o svetle a tme.
Všetci môžeme byť hrdinami„Film o Tonkovi a Slávke je vlastne obyčajný príbeh, aký môže postretnúť každého z nás. Je to "iba" spodobnenie rozprávkovej krásy ukrývajúcej sa vo všetkých dobrých skutkoch, ktoré vykonáme pre druhých. Tonko vo filme urobí veľké rozhodnutie, za ktoré som naňho pyšný. Naviac nás v prostredí nádherných ručne vyrobených dekorácií, v magickom svetle lámp a pod zrakom dokonalej kamery zavedie do sveta plného fantázie a kúziel. Nezabúdajme, že každý z nás v sebe nosí aspoň malé svetielko, ktoré môže zahorieť, kedykoľvek prejavíme empatiu, toleranciu či pomôžeme niekomu druhému. Ktokoľvek z nás sa môže stať hrdinom veľkého príbehu. Som vďačný, že som dostal príležitosť ilustrovať filmom tento druh kúzla, ktorého sme ako ľudia schopní bez toho, aby sme si to vždy uvedomovali.“ hovorí režisér a výtvarník filmu.
Animovaná snímka vznikla v koprodukcii s RTVS, ktorá je najväčším filmovým koproducentom na Slovensku. Pre slovenskú animovanú scénu je veľkou poctou, že snímka bude v júni súťažiť na Medzinárodnom festivale animovaného filmu v Annecy, v sekcii celovečerných filmov “Contrechamp”.