Za nezvyčajne vysoké číslo môže podľa Výboru na ochranu novinárov (CPJ) zatknutie mnohých žurnalistov v Turecku po tohtoročnom nepodarenom pokuse o puč, informovala agentúra AP.
Minimálne 81 novinárov bolo podľa CPJ k 1. decembru uväznených v Turecku, obžalovali ich z protištátnej činnosti. „Sloboda médií v Turecku bola v ohrození už začiatkom tohto roka. Turecké úrady novinárov zatýkali, šikanovali a zbavovali práce. Mnoho novín úrady nechali zavrieť alebo nad nimi prevzali kontrolu,“ píše sa v každoročnej správe CPJ o uväznených novinároch.
O všetkých nevieme
CPJ informácie o počte väznených novinárov zhromažďuje od roku 1990 a teraz registrovaných 259 zadržiavaných žurnalistov je doposiaľ najvyšší údaj. Štatistika však nezahŕňa novinárov, ktorí sú nezvestní, či tých, ktorí sú v zajatí mimovládnych skupín.
V Turecku stále panuje výnimočný stav. Počas dvoch mesiacov po pokuse o prevrat nechal turecký prezident Recep Tayyip Erdogan uväzniť viac ako 100 novinárov a zavrel cez 100 novín.
Ďalšie krajiny
Po Turecku je podľa CPJ situácia pre novinárov najhoršie v Číne, kde je 38 uväznených novinárov. V posledných dvoch rokoch Čína vraj zatkla najviac žurnalistov na svete.
Správa uvádza, že sa Peking zameral predovšetkým na tých, ktorí informujú o protestoch proti režimu a porušovaní ľudských práv. Tretie miesto podľa výboru obsadil Egypt, kde je 25 zatknutých novinárov.
CPJ tiež uvádza, že je to prvýkrát od roku 2008, kedy sa medzi prvých päť krajín s najväčším počtom uväznených novinárov nedostal Irán.