Fidel Castro bol najvyšším kubánskym predstaviteľom takmer 50 rokov, moci sa chopil vo februári 1959 a ako prezident rezignoval vo februári 2008. Keď odovzdával moc svojmu bratovi Raúlovi, bol tretím najdlhšie slúžiacim vládcom na svete (po thajskom kráľovi Pchúmipchonovi Adundétovi a britskej kráľovnej Alžbete II.).
Vo svojej funkcii zažil desať amerických prezidentov (od Dwighta Eisenhowera po Georgea Busha mladšieho), sedem vodcov Sovietskeho zväzu či Ruska (od Nikitu Chruščova po Vladimíra Putina) a tiež päť pápežov (od Jána XXIII. po Benedikta XVI.).
Magazín Time zaradil v roku 2012 Fidela Castra medzi stovku najvplyvnejších ľudí sveta všetkých čias.
Castro sa preslávil aj dlhými rečníckymi prejavmi. Pri svojom znovuzvolení do čela štátu vo februári 1998 hovoril pred poslancami sedem hodín a pätnásť minút bez prerušenia, čím prekonal svoj rekord v slovnom prejave z roku 1959, kedy hovoril "len" sedem hodín.
Fidel Castro, ktorého úmrtie vo veku 90 rokov vyvolalo v rôznych častiach sveta smútok i oslavy, sa počas uplynulých desaťročí objavil na plátnach kín a televíznych obrazovkách ako osvietený revolucionár, ale aj ako samovládca a diktátor. Umenie tak zachytilo jeho rozpornú osobnosť, akou bol aj v skutočnom živote, napísal spravodajský server CBC News.
Postava Fidela Castra sa objavila v rade výpravných filmov, dokumentov i televíznych seriálov. Tu sú niektoré z nich:
Che (2008)
V dvojdielnom biografickom filme o argentínskom revolucionárovi Ernestovi "Che" Guevarrovi sa roly Fidela Castra ujal mexický herec Demián Bichir. Film režíroval Steven Soderbergh, ktorý je známy napríklad zo snímky Erin Brockovichová, Dannyho parťáci či Solaris. V hlavnej úlohe zažiaril Benicio del Toro.
Úspešný film, ktorý podľa mienky niektorých kritikov sympatizoval s revolúciou, si pri premiére v New Yorku a Havane vyslúžil standing ovations. Del Toro získal cenu za najlepšieho herca na Filmovom festivale v Cannes. Avšak v Miami, kde žije početná kubánsko-americká komunita, premietanie filmu sprevádzali protesty.
Comandante (2003)
Uznávaný filmový režisér Oliver Stone nakrútil o Castrovi tri dokumenty vrátane neslávne známej snímky Comandante. Film je založený na rozhovore, ktorý viedol Stone s kubánskym vodcom. Premiéru mal na Filmovom festivale Sundance a do kín prišiel v roku 2003.
Dokument mala odvysielať televízna stanica HBO, ale v poslednej minúte ho nepustila kvôli sérii politických incidentov, po ktorých v USA zosilneli protikubánské nálady. Stone pokračoval s ďalšími dokumentmi Hľadanie Fidela (2004) a Castro v zime (2012), kedy sa vrátil na Kubu na ďalší rozhovor s Castrom potom, čo odstúpil z úradu prezidenta.
Fidel! (2002)
Castrovu politickú kariéru mapuje historický miniseriál Fidel, v ktorom hlavnú úlohu hral Victor Huggy Martin. Hoci samotné dielo nie je príliš známe, v úlohe Che Guevaru sa tu objavil Gaela García Bernal - a do rovnakej roly sa vrátil v roku 2004 v oceňovanej snímke Motocyklové denníky o živote tohto argentínskeho revolucionára.
Drahý Fidel (2001)
S pomocou archívnych záberov Castra tento nemecký dokument s pôvodným názvom Lieber Fidel - Maritas Geschichte (Drahý Fidel - Maritin príbeh) opisuje odlišnú stránku Castrovho života, videnú očami Marity Lorenzovej. Táto Nemka a tajná agentka CIA v ňom rozpráva, ako bola Castrovou milenkou po kubánskej revolúcii v roku 1959.
Maritin príbeh sa na plátno vráti s Oscarom ocenenou Jennifer Lawrenceovou, ktorá má hrať Lorenzovú v biografickej snímke štúdia Sony Pictures nazvanom Marita. Zatiaľ nebol zverejnený dátum premiéry, ale záujem o film po smrti Fidela Castra nepochybne stúpne.