Robert Fico poskytol po parlamentných voľbách a hospitalizácii médiám prvý rozhovor. „Islam nemá priestor na Slovensku,“ vyhlásil pre TASR. Utečenecká kríza a islamofóbia tvorili piliere Ficovej predvolebnej kampane. Premiérovu tvrdú rétoriku nezmenil ani fakt, že za svoj lepší zdravotný stav vďačí Mognimu Msollymu, generálnemu riaditeľovi Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb. Mongi Msolly je imigrant z Tunisu.
Najcitovanejší z citovaných
Ak by sa úspech Ficovho rozhovoru meral počtom citácií v zahraničných médiách, blížil by sa úspechu clickbaitu (krátky, zdieľaný článok, pozn. autora). O vyhlásení premiéra v krajine, ktorá bude čoskoro predsedať Európe, písali americké Politico, Breitbart, New Europe či britský The Telegraph. Pridala sa aj turecká tlač, Ficove slová rovnako zaznamenali aj v arabskom v Katare.
Udalosť nemohla obísť ani Twitter. Riaditeľ Human Rights Watch pre médiá, Andrew Stroehlein, ktorého na sieti sleduje 46 tisíc ľudí, na Fica reagoval slovami: „Netolerantný tón prichádzajúceho predsedníctva Rady EÚ.“
"Islam has no place in Slovakia" says PM: intolerant tone of incoming EU Council presidency https://t.co/9HFkdfj2xa pic.twitter.com/Gvl1bHmx74
— Andrew Stroehlein (@astroehlein) May 27, 2016
Podobne sa ozvali kritické hlasy aj z iných strán. „Slovenský premiér opakovane hovorí, že „Islam nemá na Slovensku priestor" a zo strany európskych kolegov neprichádza žiadna reakcia. „Islam nemá miesto vo vašej krajine? Ja hovorím: vaša bigotnosť a rasizmus nemá miesto v EÚ.“
Meanwhile in Europe.Slovakian PM repeatedly says "Islam has no place in Slovakia".And no reaction from EU colleagues https://t.co/H8baFGQ1Nr
— Alper Üçok (@AlperUcok) May 27, 2016
Slovakia's Prime Minister says 'Islam has no place' in the country.
— Shaykh Umar Al-Qadri (@DrUmarAlQadri) May 28, 2016
I say : Ur bigotry & Racism has no place in EU.https://t.co/LCy0bYDFri
Keď branduje premiér
Protimoslimské vyjadrenia premiér neváha používať ani v čase, keď sa Slovensko dostáva na mediálne výslnie blížiaceho sa predsedníctva. „Ak mi tu chce niekto povedať,“ pokračuje Fico, „že Slovensko chce byť multikulturálne, že si tu každý bude robiť, čo chce, že sa tu budú meniť tradície, tak ide proti podstate tejto krajiny.“
Slovensko je krajina, ktorá bude čochvíľa nie len zastrešovať predsedníctvo v Rade Európy, ale ašpiruje i na získanie významného postu generálneho riaditeľa OSN. Fakt, že premiér a kandidát Miroslav Lajčák vychádzajú z jedného kabinetu, je v tomto príbehu už len smutnou nuansou.
Pri podobných výrokoch druhého najsilnejšieho muža krajiny nepomôže ani nový pozitívny vizuál Slovenska. A náš branding je pri tom celom ešte to najmenej podstatné. Toto nebola Good Idea, pán premiér.