Uznesenie parlamentného výboru pre kultúru a médiá, obviňujúce členov Rady RTVS z neplnenia si zákonných povinností, je neoprávnené, neodôvodnené a predstavuje pokračovanie útoku na nezávislosť verejnoprávneho média.
Na piatkovom rokovaní to skonštatovala Rada RTVS, ktorá v tomto duchu prijala uznesenie.
"Rada odmieta takéto útoky, ktoré nie sú vedené úsilím o zlepšenie verejnoprávneho médiá, ale snahou o jeho politické ovládnutie a tiež osobnými animozitami, v súvislosti s ktorými je potrebné pripomenúť, že predseda parlamentného výboru Kristián Čekovský je v pracovno-právnom spore s RTVS," uviedol predseda rady Igor Gallo.
Gallo spochybnil legitimitu uznesenia
Gallo v mene rady spochybnil aj samotnú platnosť uznesenia výboru, ktorý podľa neho ignoruje kompetenčné vymedzenie medzi orgánmi RTVS, ako aj samotnou verejnoprávnou inštitúciou a parlamentným výborom.
Tvrdí, že legitimitu uznesenia z októbrového rokovania výboru NR SR anuluje i spôsob jeho prijatia. Odvoláva sa pritom na zákonné ustanovenie o procedurálnom prijímaní návrhov na hlasovanie v pléne i výboroch rady a to, že poslanci majú byť s návrhom dopredu oboznámení. "Podľa zvukového záznamu nie je návrh pána predsedu výboru Čekovského totožný s oficiálnym textom návrhu pre hlasovanie, toto bolo dodatočne upravované," upozornil Gallo.
Rovnako tak spochybnil aj uznesenie, že v súvislosti s konfliktom záujmov, týkajúceho sa bývalého programového riaditeľa RTVS Mareka Ťapáka, si rada neplní svoje zákonné povinnosti a dohľad nad hospodárnosťou, efektívnosťou a účelnosťou nakladania s verejnými prostriedkami.
Podľa Galla sú obvinenia mimo kompetencií Rady
"Tvrdenie, že napriek upozorneniam a stanovisku auditu ministerstva kultúry rada nereagovala na porušenie zákona, je nepravdivé. Samotná finančná kontrola ministerstva skonštatovala porušenie Štatútu programových pracovníkov a externých spolupracovníkov RTVS, nie zákona," poznamenal Gallo s tým, že spomínaný problém nemal žiadny vplyv na hospodárnosť a efektívnosť vynakladania verejných prostriedkov.
Zároveň doplnil, že kompetenciu riešiť spomínaný problém má manažment, nie Rada RTVS. Rovnako je tak aj v prípade procesu výroby relácií, ktorých efektívnosť kritizoval Čekovský. "Zasahovať do týchto autonómnych kompetencií by bolo prekročením právomocí rady," skonštatoval Gallo. Čekovského preto vyzýva na odbornú a vecnú diskusiu.
Problematický Nero a Seneca
Výbor NR SR pre kultúru a médiá 19. októbra väčšinou hlasov schválil to, že na rokovaní parlamentu navrhne uznesenie o tom, že Rada RTVS si neplní svoje zákonné funkcie. Výčitka smeruje ešte k májovému podnetu mediálneho výboru, ktorý sa týkal podozrení na neefektívne hospodárenie RTVS súvisiacich s nákladmi na výrobu viacerých programov, rovnako možného konfliktu záujmov vtedajšieho programového riaditeľa RTVS Mareka Ťapáka pri tvorbe diela Nero a Seneca. Podľa Čekovského zlyhalo nielen vedenie RTVS, ale aj Rada RTVS ako dozorný orgán. Rada RTVS tieto závery odmietla.