Filmová rozprávka Tri oriešky pre Popolušku je aj pre Nemcov jedným zo symbolov Vianoc. A počas tohtoročných bude ešte viditeľnejšia.
Rozprávku, samozrejme, vo sviatočné dni ponúkne niekoľko nemeckých televízií, s hlavnou postavou sa však ľudia môžu stretnúť aj na novo vydaných známkach, množstve suvenírov alebo na výstave na východonemeckom zámku Moritzburg, kde sa nakrúcala.
Kultová rozprávka oslavuje tento rok 45. výročie svojej premiéry v roku 1973, čo sa nemecká firma PostModern rozhodla pripomenúť zvláštnou edíciou známok, ktoré je možné kúpiť online alebo napríklad na vianočných trhoch v Drážďanoch.
Na dvojici známok v hodnote 60 centov sú fotografie Popolušky v podaní Libuše Šafránkovej. Kým na prvej snímke sa ešte smutná Popoluška musí v šedivom oblečení pachtiť pri ťažkej práci, na druhej už rozkvitla v šťastnú princeznú s korunkou na čele. V oboch prípadoch fotografie sprevádza text s nemeckým názvom filmu Drei Haselnüsse für Aschenbrödel.
"Od roku 1973 sa tento film v predvianočnom čase každoročne objavuje na televíznych obrazovkách. Už mnoho rokov má nielen kultový charakter, ale je pre veľa ľudí neoddeliteľne spojený s Vianocami. Tak ako žiadna iná rozprávka dokážu Tri oriešky pre Popolušku okúzľovať rovnakou mierou mladých aj starších ," zdôvodnila poštová firma voľbu motívu.
V predvianočnom čase pravidelne čakajú rady ľudí pred saským zámkom Moritzburg, aby mohli zhliadnuť výstavu o česko-nemeckom filme a jeho vzniku, ktorá tu je pritom k videniu už po niekoľkýkrát.
Aktuálna verzia výstavy, ktorá zostane otvorená do 3. marca budúceho roka, návštevníkom na 450 metroch štvorcových ponúka množstvo informácií i zábavu. Môžu sa dozvedieť napríklad o tom, ako mohol scenár k filmu napísať František Pavlíček, ktorému komunisti zakázali činnosť v kultúre, alebo prečo po natáčaní v umelom snehu východonemeckej výroby zapáchalo ešte pol roka okolie zámku po rybách.
Expozícia v nemčine a češtine vysvetľuje tiež to, prečo východonemeckí filmári požadovali, aby Popoluška bola sebavedomá a samostatná, alebo prečo filmového Juráška hrali dva odlišné kone.
Na výstave si návštevníci môžu tiež vyskúšať Popoluškine šaty, pokúsiť sa získať vlastný oriešok, zatancovať si po boku figurín Popolušky a princa, alebo si aj zmerať svoju topánku s Popoluškinou črievičkou.
Popolušku v tomto roku prinesú aj ďalšie nemecké mestá. Vo Frankfurte nad Mohanom v opere premietnu rozprávku so živým hudobným sprievodom veľkého symfonického orchestra, podobné predstavenia sa uskutočnia aj v Berlíne, Hamburgu, Mníchove, Drážďanoch a ďalších mestách.
V Nemecku vysielajú Popolušku počas sviatkov viaceré televízie, na Slovensku ju tento rok na Štedrý večer prinesie televízia Markíza.