V Cannes som v rámci Young Lions súťažila v kategórii PR spolu s mojou kolegyňou CEO & Strategy Directorkou v boomex, Bibiánou Sotákovou. Ak chcete vedieť, ako to prebiehalo, aké sme mali zadanie a komplikácie alebo aký bol najlepší nápis na tričku, tak si prečítajte aj článok od Bibs. V tomto mojom vám predstavím pár „vecí“, ktoré mi nedali spať.
Levi‘s a ich 150-ročný brand building
Značka s viac než bohatou históriou, ktorá má svoju vlastnú… Historičku! Áno, presne tak. Možno vás ešte viac prekvapím, keď poviem, že práve historička sa stala neodmysliteľnou súčasťou marketingového tímu.
Všetky príbehy a skúsenosti zákazníkov, ktoré zbiera, sa stávajú predlohou reklám a celej komunikácie značky. Bez nej by sme nevedeli, že niekto raz v skutočnosti vymenil kravu za Levisky. Krásny storytelling. A hlavne – inspired by true stories.
Patagonia a ich jednoznačná misia
Patagoniu poznáme všetci. A popravde asi všetci, ktorí sme boli na ich prednáške v Cannes, sme väčšinu odprezentovaného už vedeli.
Moja hlava začala poriadne pracovať až pri ich misii „to save our home planet.“ Čo ma pozitívne prekvapilo, nebola ich samotná misia a jej formulácia, ale to, ako ju zhmotňujú. Ako sa kontrolujú, či všetky aktivity od výroby až po marketing sú skutočne inline s misiou.
Po dlhom čase som sa „stretla“ s misiou, ktorá sa napĺňa a nebola len na papieri či zabudnutá na nejakom slide internej prezentácie. Dávam karbónovo neutrálny like!
The North Face a ich odvaha pracovať s malou agentúrou
The North Face sa riadi svojím „never stop exploring“ aj pri hľadaní partnerov. Prezentovanú kampaň si nerobili interne, nezverili ju ani veľkej agentúre, ale malému tímu, respektíve butikovej agentúre. Oprášili staré známe, že dobrá kreatíva ide od ľudí, ktorí poznajú značku a majú aj nadhľad. A tých ľudí nemusí byť stovka. Chce to veľkú odvahu zveriť tak silný brand menšej agentúre. Ale keď to funguje tam, môže aj u nás.
Visit Iceland a email od koňa
Ak ste túto kampaň nevideli, tak šup šup. Aj keď tvorcom pri vymýšľaní možno napadlo, že „ je to blbosť“, riadili sa týmito bodmi:
- Do not create ideas, solve problems.
- Know your target audience as you know your BFF.
- Feelings are everything. Listen to yours.
- Whatever you do, don‘t be boring.
- Commit to the idea.
- Editing is what makes great ideas great and not only good.
A ako sami zhrnuli: „Ridiculous can quickly become revolutionary.“ A to je prípad aj Visit Iceland.
V závere by som chcela poďakovať najmä mojej kolegyni Bibs a aj takouto formou jej odkázať, že nás prihlásim aj o rok! O tom, aký bol celý slovenský tím super a ako to bolo bezchybne zorganizované, ste už čítali z predchádzajúcich článkov. Ja len doplním, že je to pravda!
A jedno veľké ďakujem patrí partnerovi našej kategórie, Slovenskej sporiteľni. Už teraz si s Bibs „sporíme“ všetky nápady, aby sme sa tam dostali aj o rok.