Aj dnes je množstvo dievčat a žien sexuálne zneužívaných a predávaných na sexuálne otroctvo do zahraničia. Herečka Petra Polnišová a raper Ego vystupujú v novej kampani, ktorej cieľom je edukácia aj prevencia pred sexuálnym vykorisťovaním.
„Ty nie si na predaj“ sú slová novej kampane Slovenskej katolíckej charity. Prihovára sa v nej najmä mladým ženám a dievčatám a vystríha ich pred nebezpečenstvom, ktoré je reálnejšie, než si myslíme.
„Tvoja hodnota nie je len v tvojom tele, ale v tom, aká si. Si vzácna ako drahokam. A preto nedovoľ nikomu, aby s tebou jednal ako s tovarom,“ prihovára sa Petra Polnišová vo videu dievčatám najviac ohrozeným sexuálnym zneužívaním a otroctvom.
Kampaň „Nie si na predaj“ nadväzuje na predchádzajúcu sériu videí kampane z roku 2019 s názvom „Nenechaj sa zotročiť“. Cieľom oboch kampaní je oslovovať mladých ich vlastným jazykom a informovať o rizikách, ktoré kvôli sociálno-ekonomickým podmienkam v snahe „zlepšiť“ si svoj život môžu ľahko prehliadnuť.
Okrem populárnej herečky v kampani vystupuje aj raper Ego, známy už z predchádzajúcej kampane proti nútenej práci, a v treťom videu o svojej skúsenosti autenticky hovorí Simona, bývalá klientka Charity, ktorá sama prežila peklo sexuálneho vykorisťovania v zahraničí.
„Z terénu máme na kampaň samé pozitívne spätné väzby a veríme, že aj tentoraz dokážeme osloviť mladých ľudí, ktorí sa možno práve v lete chystajú za prácou do zahraničia, aby boli opatrní,“ hovorí Jana Urbanová, koordinátorka prevencie charitného projektu STOP obchodovaniu s ľuďmi.
Kampaň cieli na veľmi špecifické marginalizované skupiny dievčat a žien. „Aj z interných prieskumov vieme, ako rešpektujú a sledujú niektoré celebrity aj influencerov. Výber Petry Polnišovej, momentálne známej najmä zo seriálu Horná Dolná a Ega, ktorý patrí dlhodobo k top slovenským raperom, nebol náhodný,“ hovorí Šimon Škoviera z kreatívneho štúdia Autentik, ktoré stojí za kampaňou.
Komunikačným prístavom kampane je webová stránka www.niesinapredaj.sk, kampaň prebieha aj na sociálnych sieťach, v online kanáloch, ale aj v teréne, v lokalitách, kde sa najviac vyskytujú rizikové skupiny dievčat a žien.