Obrázky krýs, ktoré britský streetartový umelec a aktivista Banksy nedávno nastriekal na steny jedného z vagónov metra, pripomínajú cestujúcim, že kvôli koronavírusu majú nosiť rúška. Krátko nato však londýnsky dopravný podnik graffiti v rámci prísnemu postupu voči sprejerom odstránil.
Banksy na svojom instagramovom účte v utorok zverejnil video, na ktorom oblečený v bielej kombinéze, s respirátorom a ochrannými okuliarmi na tvári a v modrých gumových rukaviciach vytvára na stenách a oknách vagóna metra postavičky krýs. Niektoré z nich sa znášajú na padákoch z rúšok, iné v tejto ochrane nosa a úst uviazli, ďalší zase oprskali okno. Na dvere kabíny vodiča tiež svetlo zelenou farbou nastriekal nápis "Banksy". Cestujúci podľa všetkého tohto záhadného umelca, ktorý svoju identitu tají, pokladali za zamestnanca dopravného podniku. Jeden z nich sa však na jeho počínanie pozeral pomerne nedôverčivo.
Na záver videa zaznie časť hitu Tubthumping od kapely Chumbawamba, s ktorého textom si Banksy v poslednom diele, ktoré však pretrvalo len niekoľko hodín, pohráva. Hovorca londýnskeho dopravného podniku podľa internetového portálu americkej televízie CNN uviedol, že krysy spoločnosť pred niekoľkými dňami nechala odstrániť. Povedal však, že oceňuje Banksyho snahu podporovať ľudí v tom, aby v metre nosili rúška a rád by mu "ponúkol vhodnejšie miesto, kde by mohol vytvoriť novú verziu svojho posolstva cestujúcim". Ľudia vo verejnej doprave v Anglicku si musia nos a ústa zakrývať od polovice júna.
Banksy na krízu vyvolanú koronavírusom v uplynulých mesiacoch reagoval už dvakrát: v apríli na Instagrame zverejnil obrázky s popisom "Moja žena neznáša, keď pracujem z domu". Na steny kúpeľne a toalety nastriekal skupinu krýs, ktoré tieto miestnosti obracajú hore nohami. V máji zase svojím obrazom "supersestry" umiestnenom v blízkosti pohotovosti vo Všeobecnej nemocnici v Southamptone poďakoval zdravotníkom starajúcim sa o chorých s Covidom-19.
O Banksym sa vie len to, že pochádza z Bristolu a koncom 90. rokov sa presťahoval do Londýna. Meno si urobil svojimi sociálno kritickými a často aj kontroverznými dielami.