Odborníkov z Asociácie digitálnych marketingových agentúr (ADMA) sme sa opýtali, aké dlhé by malo byť online video tak, aby si ho ľudia dopozerali a aby zároveň doručilo reklamné posolstvo. A ďalej sme sa pýtali, či sa dá sa v tomto čase doručiť kreatívne posolstvo? Prečítajte si, ako to vidia oni.
|
Peter Galko Managing Creative Director Diorama |
OD ŠIESTICH SEKÚND PO NIEKOĽKO HODÍN
Od šiestich sekúnd po niekoľko hodín. Upieranie sa na nezmyselne krátke formáty už dnes nemá význam. Ľudia majú reklamy plné zuby a dôležitejšie ako samotný formát sú správa a idea. Ak máme silnú správu alebo ideu, ľudia nám venujú svoju pozornosť aj na dlhší čas. Ak nie, naše video môže mať aj tri sekundy a ľudia ho okamžite vypustia z hlavy. Ak by sa za takýto čas nedalo doručiť posolstvo, videoreklama by už bola dávno mŕtva. Aj napriek tomu je však vo svete príliš veľa zlých videí a len málo skutočne dobrých, ktoré majú šancu zarobiť klientovi peniaze.
|
Kristína Karabínošová Creative Team Leader Hype |
KREATÍVA JE DÔLEŽITÁ
Záleží na tom, čo je cieľom videa a na akej platforme je ponúknuté cieľovej skupine. Na doručenie ucelenej informácie je zväčša potrebných aspoň 30 – 60 sekúnd. Ale stále, samozrejme, platí fakt, že čím kratšie, tým lepšie. Ak ide o konkrétne čísla, koľko času sú ľudia ochotní investovať do dopozerania, tak ideálnych je šesť, maximálne desať sekúnd. Určite sa dá za tento čas doručiť posolstvo, ale možnosti sú výrazne limitované. Akokoľvek, dôraz treba klásť na pútavý thumbnail, dynamiku videa či titulky. Produkt/značku treba uviesť už v úvode, v neposlednom rade sa musí domyslieť kreatíva. A nepoviem žiadnu novinku, keď pripomeniem, že by značky mali myslieť aj na Stories.
|
MARTIN RAJEC Social media specialist Zaraguza |
VYNECHAŤ ZDĹHAVÉ ÚVODY
Záleží na platforme. Na YouTube robia šikovné značky a agentúry videá, ktoré odovzdajú posolstvo do šiestich sekúnd, či už v rámci preroll alebo bumper ad formátov. Všeobecne však na YouTube vedia fungovať dlhšie formáty, keďže ľudia sú zvyknutí pozerať niekoľkominútové relácie. Na druhej strane, FB a IG sú „prísnejšie“ platformy a publikovať tam videá dlhšie ako minútu je málokedy efektívne. Česť livestreamom. :) Vynechať zdĺhavé úvody typické pre dramaturgiu televízie. Ľudia sú už dávno zvyknutí na dynamickosť videí v online. Úloha číslo jeden je zaujať, číslo dva odovzdať posolstvo. Za krátky čas to určite možné je, závisí od šikovnosti tvorcov, ako pracujú s vizuálom, so zvukom. Bumper ad (šesťsekundové reklamy na YouTube) využívame bežne pri veľkých kampaniach pre Orange, Slovenskú sporiteľňu či Rexonu. V rámci online mixu je to efektívny a dôležitý formát.
|
Jakub Malec PPC Specialist Pizza SEO |
DLHŠIE VIDEO MÁ VÄČŠÍ POTENCIÁL DOPOZERANOSTI NA YOUTUBE
Ideálna dĺžka z môjho pohľadu neexistuje. Na doručenie posolstva priamo nadväzuje dĺžka videa, čiže ak dokážem predať správu za pár desiatok sekúnd, v zásade to je v poriadku. Dĺžka závisí, samozrejme, aj od výberu kanálu a formátu. Na YouTube alebo Facebooku je prioritou zaujať a odovzdať posolstvo hneď na začiatku. Správanie na oboch portáloch je však odlišné, dlhšie video má väčší potenciál dopozeranosti na YouTube. Podľa môjho názoru na úspešnosť videa vplýva viac obsah ako jeho dĺžka. Dobrým príkladom môže byť formát videoreklamy s relatívne krátkym časom – bumper ads na YouTube. Pri tomto formáte je ľahké demonštrovať, ako niektoré značky dokážu za šesť sekúnd zaujať práve kreatívou.
|
Peter Rěhánek Sales Director Paravan interactive |
DOPOZERANIE VIDEA SA DÁ DOSIAHNUŤ SPRÁVNYM SPÔSOBOM ZACIELENIA
Pred otázku: „Aké dlhé by malo byť video, aby ho ľudia dopozerali a aby doručilo reklamné posolstvo?“ si treba položiť otázku: „Kde bude video umiestnené a ako sa k nemu používateľ dostane?“ Dopozeraný bude na 97 % preroll pred videom. Ak vieme už od šiestich sekúnd povedať danú myšlienku alebo zaujať, používateľ ho nevypne. Do 20 – 30 sekúnd sa dá nastrihať celý bežný televízny spot, ale len 20 – 25 % používateľov video dopozerá. Ak by sme sa zamýšľali nad vyrozprávaním určitého príbehu v reklame, dá sa používateľ udržať aj na 60-sekundovom spote. Všetko je to o testovaní, po ktorú časť videa ešte dokážeme udržať divákovu pozornosť. Ak si používateľ zapne video s reklamou sám, je šanca dopozerania väčšia. Určite sa za tento čas dá doručiť kreatívne posolstvo, len od dĺžky videa závisí hĺbka posolstva. Dopozeranie sa dá dosiahnuť správnym spôsobom zacielenia a umiestnenia.
|
Pavol Papač Junior Social Media Specialist Ecake |
TRENDOM JE SKRACOVAŤ DĹŽKU VIDEÍ
Ideálna dĺžka videa závisí od toho, pre koho je určené a čo je jeho obsahom, posolstvom. Trendom je skracovať dĺžku videí, ideálne do približne pätnástich sekúnd. Je však potrebné dodať, že niečo ako ideálna dĺžka videa neexistuje. Ideálne video je také, ktoré zaujme bez ohľadu na to, či má pár sekúnd alebo niekoľko desiatok minút v prípade live stream videí. Za tento čas sa doručiť posolstvo dá. Postupom času je potrebné byť viac kreatívny, byť odvážny ísť do vecí, ktoré nesú isté riziko, ale trendy si tieto „risky“ vyžadujú. Nie vždy je dôležité dlhé inštruktážne video, v ktorom vysvetlíme publiku výhodu toho daného produktu. Dôležité je zaujať publikum, ktoré si informácie vie vyhľadať aj samo. Len čo dostaneme publikum do stavu, že sa samo zaujíma o daný produkt/tému, vyhrali sme.