Udial sa paradox. Pri strane SaS sa spomedzi najčítanejších článkov za posledných 14 dní, v ktorých sa vyskytuje názov strany, najviac darilo PR článku od OĽaNO na webe postoj.sk. V texte s názvom Človečina ju Igor Matovič spomína týmito slovami: „SaS po povalení Radičovej vlády, povalila aj moju, ako aj Hegerovu a jediné východisko boli predčasné voľby, pred ktorými stojíme.“
Najmedializovanejšie strany
Viac ako 10-percentný podiel si za ostatné dva týždne zobrali v médiách len tri strany a hnutia. Smer 14,5 percent, Hlas 14,1 percent a SaS 10,3 percent. Najviac sa im priblížila Slovenská národná strana s 8,8 percentami, nasledovalo Progresívne Slovensko s 8,2 percentami, Sme rodina s 8 percentami a OĽaNO so 7,8 percentami. Zaujímavý je aj nárast KDH, ktoré sa po kauze Milana Majerského v televízii Markíza dostalo do médií až v 7,4 percentách prípadov zo všetkých 15 hodnotených strán. Dosiahlo tak rovnaký výsledok ako Republika.
Ktoré médiá kritizujú najviac a ktoré najmenej?
Čím bližšie k voľbám, tým kritickejšie články? Začalo sa to už predminulý týždeň, že články mali prevažne negatívny sentiment a čiastočne to pokračovalo ďalej. Najhoršie z toho vyšlo Progresívne Slovensko, ktoré sa objavilo v článkoch s negatívnym sentimentom v Pravde, Denníku N aj Hlavných správach.
Druhý najhoršie vyšiel Smer, ktorý si v kritických článkoch vybrali Hlavné správy aj SME, v pozitívnom duchu o ňom písala Pravda. Ostatné sledované strany mali v TOP3 zdrojoch zhodne po jednom článku s pozitívnym, neutrálnym a negatívnym sentimentom.
Kto sa venuje politike najviac?
Predminulý týždeň stratilo sme.sk svoje prvenstvo v najaktívnejšom médiu o politických témach a ani ďalší týždeň to nevyzeralo inak. Za posledné dva týždne ho pri niektorých stranách predbehli hlavnespravy.sk, dennikn.sk aj pravda.sk.
Avšak kým v prípade všetkých politických strán a hnutí klesá počet článkov v jednotlivých médiách od najviac po najmenej pomerne prirodzene, Slobodu a Solidaritu spomínal Denník N takmer dvakrát častejšie ako druhé médium SME. Medzi najčítanejšie sa dostali jeho články o kandidatúre Ivana Korčoka za prezidenta, rozhovor s Ratislavom Káčerom i spor medzi Andrejom Dankom a SaS.
Ktoré strany sú najúspešnejšie na sociálnych sieťach?
Na verejných profiloch sociálnych sietí sa za posledných 14 dní najviac hovorilo o Hlase (27,3 percent),nasledoval Smer (19,3 percent) a tretia bola SaS (16,7 percent). Spomínalo sa aj Progresívne Slovensko (16 percent), OĽaNO (14,4 percent) a Sme rodina (6,4 percent). Podobne sú rozdané karty už dlhodobo, preto sú zmienky na sociálnych sieťach jediná kategória zo sledovaných, ktoré sa zásadne nemenia. K výkyvom nedochádza žiadnym, vždy sú to len malé odchýlky.