V čase hospodárskeho spomalenia sa biznisu darí vo všeobecnosti menej. Dlžníkom sa však blýska na lepšie časy. Hlavne ak je razancia spomalenia dôvodom na to, aby centrálne banky znižovali úrokové sadzby či inak podporovali hospodárske oživenie.
Po tom, čo sa svet desať rokov spamätával z poslednej finančnej a hospodárskej krízy a úrokové sadzby klesli na minimum, či dokonca do mínusu, je ich opätovné znižovanie v súčasnosti opäť na programe dňa.
A to napriek tomu, že v mnohých menových zónach sveta k návratu úrokových mier do predkrízových štandardov nikdy nedošlo a ani nedôjde. Čaká svet japonský scenár nekonečného menovo politického stimulu a nulových úrokov?
Alebo je súčasné spomalenie len prirodzenou korekciou predošlého, lacnými peniazmi a špeciálnymi podpornými programami stimulovaného rastu?
Základný scenár hospodárskeho vývoja naznačuje, že počiatočná vlna spomalenia svet zasiahla v roku 2019 a už v roku budúcom dôjde k zlepšeniu. Je pravdepodobné, že americká aj európska ekonomika sa v najbližších dvoch rokoch vyhnú pasci japonského scenára.
Zdroj oživenia
Ani nekonečný menový stimul a úroky na nule deflácii nezabránili. Zdrojom globálneho hospodárskeho oživenia v roku 2020 bude hlavne rozvíjajúci sa svet. Menej už vyspelé ekonomiky.
Technicky oživeniu pomôže súčasné uvoľnenie menových podmienok, ako aj nižšia porovnávacia báza, teda bázický efekt. Tomuto scenáru zodpovedajú aj najnovšie predikcie budúceho vývoja základných aj trhových úrokových sadzieb od analytikov najväčších investičných bánk sveta.
Podľa nich ešte základné úrokové sadzby v USA a v eurozóne v priebehu budúceho roka mierne kle...
Zostáva vám 85% na dočítanie.