Trhy práce vo väčšine priemyselných krajín preukázali v posledných rokoch odolnosť a miera nezamestnanosti sa pohybovala na historických minimách.
V porovnaní s obdobím pred pandémiou nového koronavírusu sa zároveň situácia v oblasti zamestnanosti žien často zlepšila viac ako v prípade mužov, oznámila v utorok Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD). Informuje portál orf.at.
Reálne mzdy podľa novej štúdie OECD opäť rastú, keďže inflácia sa normalizovala. Stále sa však nachádzajú pod úrovňou roka 2019, ktorý predchádzal nástupu pandémie.
Podniky v mnohých krajinách majú tiež priestor, aby zo svojich ziskov financovali ďalšie zvyšovanie miezd. Podľa OECD neexistujú žiadne náznaky, že rastúce mzdy vedú k ešte vyššej inflácii, ktorú je potrebné kompenzovať zvyšovaním miezd.
OECD predpokladá, že plány priemyselne rozvinutých krajín stať sa do roku 2050 klimaticky neutrálnymi pravdepodobne budú mať citeľný vplyv na trhy práce. V priemyselných odvetviach so silným zameraním na fosílne palivá zanikne veľa pracovných miest, zatiaľ čo v odvetviach šetrných ku klíme vzniknú nové, čo prinesie zmeny pre mnohých zamestnancov, uzavrela OECD.