StoryEditor

Prechod z chladného do horúceho prostredia môže spôsobiť teplotný šok, dávajte si pozor na klimatizáciu

29.06.2024, 09:00
Autor:
TASRTASR

Pri používaní klimatizácie treba mať pozatvárané dvere a okná. Odborníci z Úradu verejného zdravotníctva pripomenuli aj potrebu čistenia.

Pri prechode z chladného do horúceho prostredia môže prísť k tzv. teplotnému šoku, ktorý dokáže celkovo oslabiť organizmus. Upozornili na to odborníci z Úradu verejného zdravotníctva. Apelujú preto na opatrnosť pri používaní klimatizácie. Upozorňujú tiež na potrebu čistenia klimatizačnej jednotky.

"Príliš nízka teplota v interiéri môže byť síce osviežujúca, ale prechod do vonkajšieho horúceho prostredia je pre zdravie rizikový. Chladný cirkulujúci vzduch môže vyvolávať dýchacie problémy, spôsobiť nachladnutie, angínové bolesti v krku, pocit upchatého nosa, bolesti dutín, hlavy, chrbtice, kĺbov, alebo vyvolať astmatický záchvat. Pri nesprávnom nasmerovaní chladného prúdu vzduchu do tváre dochádza k vysušovaniu kože, očí, zápalom očí, uší, prínosových dutín, aj k bolestiam zubov a trojklaného nervu," poznamenali.

Vedúca odboru hygieny životného prostredia Úradu verejného zdravotníctva Milada Eštóková upozornila na to, že klimatizáciu je vhodné nastaviť tak, aby rozdiel teplôt medzi vonkajším a vnútorným prostredím nebol vyšší ako päť, maximálne sedem stupňov Celzia.

Apeluje na správne používanie aj v aute. "Aj tam platí ideálny rozdiel teploty vonku a vnútri päť až sedem stupňov Celzia, dodržte ho aj v najväčších horúčavách. Ak z auta často vystupujete a nastupujete, rozdiel teplôt by mal byť ešte nižší," dodala.

Pri používaní klimatizácie treba mať pozatvárané dvere a okná. Odborníci z Úradu verejného zdravotníctva pripomenuli aj potrebu čistenia.

"Udržujte v čistote klimatizačnú jednotku, filtre a vzduchové prieduchy. Výparník klimatizačnej jednotky dezinfikujte. Správnou údržbou klimatizácie predchádzate tomu, aby bola zdrojom choroboplodných mikroorganizmov v priestore," ozrejmili. Najvhodnejším spôsobom na zvýšenie prúdenia vzduchu v izbe je podľa ich slov vetranie.

"Odporúčame vetrať priestory v nočných alebo v skorých ranných hodinách. V čase vysokých denných teplôt neotvárajte okno, pokiaľ to nie je nevyhnutné," dodala hlavná hygienička SR Tatiana Červeňová.

01 - Modified: 2024-09-18 21:31:31 - Feat.: - Title: Šíri sa nový subvariant koronavírusu, dominantný môže byť o niekoľko týždňov 02 - Modified: 2024-09-18 11:57:55 - Feat.: - Title: Tajomstvo kvalitného spánku alebo ako sa vyspať do ružova 03 - Modified: 2024-09-17 12:20:56 - Feat.: - Title: Superbaktérie môžu do roku 2050 zabiť 40 miliónov ľudí, uvádza nová štúdia 04 - Modified: 2024-09-17 08:21:27 - Feat.: - Title: Pravidlá hygieny pri a po záplavách. Potraviny vyhoďte, bielizeň dezinfikujte 05 - Modified: 2024-09-16 22:00:00 - Feat.: - Title: Po horúčavách prišlo náhle ochladenie. Odborník vysvetľuje, ako to vplýva na zdravie ľudí (rozhovor)
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
19. september 2024 11:50