Kvôli nezvyčajnému suchu v brazílskej časti Amazónie klesla hladina rieky Río Negro, jedného z prítokov Amazonky, tak nízko, že lode v prístave v Manaus zostali stáť na riečnom dne. Nedostatok vody narúša riečnu dopravu, od ktorej závisí stotisíc ľudí v okolitých dedinách, a ohrozuje tiež pralesný ekosystém, uviedol denník The Guardian.
V prístave v Manause, blízko miesta, kde sa Río Negro vlieva do Amazonky, dosiahla hladina vody svoje minimum za 121 rokov merania. Jej výška je 13,59 metra, čím bolo prekonané doterajšie minimum z roku 2010, keď hladina klesla na 13,63 metra.
Na snímkach vyhotovených zo vzduchu sú vidieť dve lode v prístave, ktoré stoja na holom dne rieky, niekoľko desiatok metrov od miest, kde ešte voda je. Tam, kde pôvodne tiekla rieka, možno teraz jazdiť autom alebo na motorke, povedal kapitán jednej z uviaznutých lodí agentúre Reuters. Dodal, že mu neostáva ako počkať, kým sa voda vráti.
V oblasti už niekoľko mesiacov nepršalo. "V našej dedine za sebou máme tri mesiace bez dažďa," povedal denníku The Guardian Pedro Mendonça, ktorý žije v dedine Santa Helena do Ingles pri Manause. Tomuto obyvateľovi Amazónie sa uľavilo, keď do jeho dediny jedna z brazílskych mimovládnych organizácií doviezla materiálnu pomoc. Osady na brehu Río Negro sú totiž bežne zásobované pomocou lodnej dopravy, teraz sa ale na mnoho miest väčšie lode nedostanú, aj keď niekam je možné doplávať na kanoe.
Ľudia v oblasti tak majú sťažený prístup k potravinám, pitnej vode alebo aj liekom. "Sme prakticky odrezaní," uviedol Nelson Mendonça, predstaviteľ dediny Santa Helena do Ingles. Tovar sa teraz do dediny nosí alebo vozí traktorom. Podľa úradov v štáte Amazonas sa sucho v Amazónii dotýka 481-tisíc ľudí.
V niektorých oblastiach Amazónie boli v období od júla do septembra najnižšie zrážky od roku 1980, vyplýva podľa britského listu z dát brazílskeho Národného strediska pre varovanie pred prírodnými katastrofami (Cemaden). Brazílske ministerstvo pre vedu, technológie a inovácie tohtoročné sucho pripisuje javu El Niňo, ktorý spôsobuje extrémne výkyvy počasia. Sucho a vysoká teplota vody v Amazónii dopadá okrem iného tiež na riečnych delfínov, ktorí v septembri hromadne uhynuli pri jazere Tefé.