Administratíva amerického prezidenta Joea Bidena v pondelok oznámila, že podľa jej zistení sa vojnových zločinov a zločinov proti ľudskosti dopustili všetky strany zapojené do konfliktu v etiópskom zväzovom štáte Tigraj. TASR správu prevzala z agentúry AP.
Oznámil to americký minister zahraničných vecí Antony Blinken po návrate z minulotýždňovej návštevy Etiópie.
"Odsudzujem neopísateľné násilie proti civilistom a ničenie, ktoré sa udialo v severnej Etiópii," povedal. "Voči tým, ktorí nesú najväčšiu zodpovednosť za tieto zverstvá, vrátane tých na veliacich pozíciách, musí byť vyvodená zodpovednosť," povedal.
Americké zistenia sa vzťahujú na príslušníkov etiópskej i eritrejskej armády, Ľudového frontu oslobodenia Tigraja (TPLF) i síl v etiópskom regióne Amhara. Blinken k tomu podľa svojich slov dospel po dôkladnom preskúmaní zákonov a skutočností.
Etiópski, eritrejskí a amharskí vojaci sa podľa jeho slov dopustili zločinov proti ľudskosti vrátane vrážd, znásilnení a ďalších foriem sexuálneho násilia a prenasledovania. Príslušníci ozbrojených síl v regióne Amhara údajne spáchali aj zločiny proti ľudskosti deportáciou obyvateľstva a etnické čistky v západnej časti regiónu Tigraj.
Americký minister zahraničných vecí zistenia oznámil vo výročnej správe o ľudských právach za rok 2022. Zahŕňa aj porušovanie ľudských práv v Afganistane, Číne, Iráne, Mjanmarsku, Nikarague a na Kube.
Aj komisia expertov OSN pre ľudské práva v Etiópii v septembrovej správe uviedla podozrenia zo spáchania vojnových zločinov a zločinov proti ľudskosti, ktoré spočívali v prenasledovaní z etnických dôvodov a iných neľudských činov. Stály predstaviteľ Etiópie pri sídle OSN v Ženeve však túto správu odmietol.
Konflikt na severe Etiópie vypukol v novembri roku 2020, keď etiópsky premiér Abiy Ahmed vyslal vojenské jednotky, aby zvrhli regionálnu vládu vedenú Tigrajským ľudovým oslobodzovacím frontom TPLF. Obe strany sa vlani 2. novembra v juhoafrickom hlavnom meste Pretória dohodli na prímerí za prítomnosti predstaviteľov USA a Africkej únie AÚ.