Európa už viac ako rok prechádza najničivejšou epidémiou vtáčej chrípky vo svojej histórii. V nakazených chovoch bolo vyše 50 miliónov kusov hydiny a so začiatkom zimy sa intenzita vírusu zdvojnásobila. Vo svojej správe o tom informoval Európsky úrad pre bezpečnosť potravín EFSA. Straty u kurčiat, kačíc a moriek sú v skutočnosti väčšie, pretože do bilancie usmrtených vtákov nie je zahrnuté preventívne vybíjanie zdravých zvierat v okolí ohnísk nákazy.
Od vlaňajšieho októbra do tohtoročného septembra sa vírus vtáčej chrípky vyskytol v 37 európskych krajinách. Rozšíril sa už tiež do Severnej Ameriky a objavil sa aj v Ekvádore, ktorý začiatkom decembra aktivoval plán na ochranu voľne žijúcich vtákov na Galapágách.
V Európe vírus počas leta nezmizol ani vo voľnej prírode a zdecimoval kolónie chránených morských druhov. S jeseňou bola nákaza opäť zistená tiež v poľnohospodárskych chovoch a v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka bolo o 35 percent viac nakazených vtákov.
Najviac postihnuté sú aktuálne Francúzsko, Británia a Maďarsko. Vo Francúzsku bolo na začiatku decembra 91 nakazených chovov, v pondelok už ich bolo vyše 200, uviedlo podľa agentúry AFP francúzske ministerstvo pôdohospodárstva.
EFSA na žiadosť Európskej komisie posudzuje možnosť očkovania hydiny. Závery budú k dispozícii v druhej polovici budúceho roka.