Členstvo Švédska v NATO by posilnilo bezpečnosť susedných krajín a znížilo riziko konfliktu v severnej Európe. Vyplýva to z bezpečnostnej správy švédskeho parlamentu, ktorá okrem iného analyzuje prínosy a riziká vstupu krajiny do Severoatlantickej aliancie.
Vojenská neangažovanosť nám slúžila dobre, ale teraz sme v inej situácii, uviedla švédska ministerka zahraničia Ann Lindeová. "Náš názor je, že by sme v reakcii na prípadnú žiadosť o vstup do NATO neutrpeli konvenčný vojenský útok," dodala Lindeová. Pripojenie sa k Severoatlantickej aliancii by malo "odstrašujúci účinok v severnej Európe," uvádza sa v závere správy.
Jasné odporúčanie neodznelo
Dokument neobsahuje jasné odporúčanie na vstup do obrannej aliancie. Je však považovaný za základ pre blížiace sa rozhodnutie škandinávskej krajiny o možnom členstve v NATO. Podľa správy by Švédsko členstvom posilnilo nielen svoju vlastnú bezpečnosť, ale prispelo by aj k bezpečnosti podobne zmýšľajúcich susedných krajín.
Podľa dokumentu by jednou z nevýhod švédskeho pripojenia k Severoatlantickej aliancii bola pravdepodobne negatívna reakcia zo strany Ruska. Analýza považuje za najpravdepodobnejšie pokusy o ovplyvnenie verejnosti a rozhodovacích orgánov. Do úvahy podľa dokumentu prichádzajú aj kybernetické útoky.
Ruka v ruke s Fínskom?
Švédska vládna sociálnodemokratická strana bude v nedeľu rozhodovať, či podporí podanie žiadosti Švédska o vstup do NATO. V prípade kladného postoja by krajina prerušila svoju vyše 200-ročnú históriu neutrality.
Fínsko, ako jeho súputník v tomto procese, včera avizovalo svoj záujem do NATO vstúpiť "bezodkladne". Lindeová na margo toho uviedla, že Švédsko pri svojom rozhodovaní zohľadní aj postoj svojho suseda.
V oboch severských krajinách zosilnela po februárovej ruskej invázii na Ukrajinu podpora vstupu do NATO pri politickej reprezentácii aj u verejnosti.