Viac ako pol storočia sa rozvíjali pod nadvládou Osmanov, čo sa podpísalo pod ich kultúru, gastronómiu i náboženstvo. Následne boli niekoľko desaťročí súčasťou Juhoslávie. A dnes žijú svojím vlastným životom, hoci s mnohými politickými a ekonomickými problémami. Vydajte sa s nami do Skopje a Prištiny, dvoch azda najautentickejších balkánskych metropol vzdialených od seba sotva hodinu jazdy autom, ktoré spája podobný údel a neustávajúci boj o miesto pod slnkom.
„Karlov most“ v Skopje
Turci, Srbi, Bulhari, Albánci či Gréci. Tí všetci zanechali svoj rukopis na súčasnej podobe severomacedónskej metropoly Skopje. Vedenie vyše polmiliónového mesta sa preto rozhodlo svoju, ale i „požičanú“ históriu predstaviť návštevníkom a – urobilo tak veľmi svojským spôsobom. Výsledkom je bizarný mix budov postavených v najrôznejších architektonických štýloch, sôch v nadživotnej veľkosti a futuristických stavieb. Človek, ktorý nie je práve odborník na architektúru, tak má často problém rozoznať, či ide o skutočný historický objekt alebo o „fejk“.
Jeden príklad za všetky. Srdcom moderného Skopje je veľkolepé Námestie Macedónska, ktorému dominuje obrovská socha bezmenného bojovníka na koni. Priamo z námestia vedie na opačný breh rieky Vardar do moslimskej časti mesta nazývanej Dukjandžik originálny historický Kamenný most. Ten v polovici 15. storočia dal postaviť obávaný osmanský sultán Mehmed II. Dobyvateľ. Kamenný most patrí medzi najväčšie atrakcie Skopje – cez víkend cezeň turisti chodia okolo neviest a ženíchov, ktorí si tu robia svadobné fotky.
Zostáva vám 80% na dočítanie.