Čo bolo pre vás najväčším prekvapením nedeľňajšieho druhého kola parlamentných volieb vo Francúzsku – víťazstvo ľavice alebo skôr tretie miesto krajnej pravice?
Väčším prekvapením bolo pre mňa až tretie miesto krajnej pravice. Víťazstvo ľavice sa trošku dalo čakať. A to od momentu, keď sa jej podarilo dosiahnuť dohodu s koalíciou Spolu prezidenta Emmanuela Macrona na odstúpení viac než 200 kandidátov oboch táborov, aby sa tým znížili šance Národného združenia. Keby sme to obrátili – prekvapilo ma i to, že Macronova koalícia nakoniec nedopadla až tak zle. Hoci skončila na druhom mieste, jej odskok od víťazného Nového ľudového frontu, ktorý získal 188 kresiel, nie je príliš výrazný. Takže aj jej výsledok by sa do určitej miery dal označiť za prekvapenie.
Vidíte tu isté paralely s niekoľkými predchádzajúcimi prezidentskými voľbami, keď v prvom kole zaznamenala pomerne vysoký zisk Marine Le Penová, respektíve ešte pred ňou jej otec Jean-Marie Le Pen, aby ich v druhom kole jasne porazil ich protikandidát vďaka silnej mobilizácii proti krajnej pravici? Odohral sa tento mobilizačný faktor aj tentoraz?
Hlavná príčina toho, že sa Národnému združeniu nepodarilo voľby vyhrať, skutočne spočíva skôr v schopnosti Macronovho bloku a Nového ľudového frontu spolupracovať, najmä takticky odstupovať z kandidátok pre druhé kolo. Samozrejme, politická mobilizácia tiež zohrala svoju rolu. Týždeň medzi prvým a druhým kolom sa niesol v znamení celého radu rôznych aktivít a akcií na podporu ľavice a v rámci odporu proti prípadnej vláde Národného združenia. Treba však zároveň pripomenúť, že ono takisto mobilizovalo svojich voličov.
Ako hodnotíte výsledok Národného združenia?
Nedopadlo až tak zle, jeho výsledok vôbec nie je zlý, najmä ak sa naň pozrieme optikou počtu odovzdaných hlasov. Prirodzene, vďaka spomínanej taktickej spolupráci medzi Macronom a ľavicou nie je výsledok Národného združenia príliš dobrý z hľadiska počtu získaných mandátov. Určite tam zafungovala mobilizácia proti jeho predpokladanému víťazstvu, ako ste sám spomínali v predchádzajúcej otázke. O tom, že i Národné združenie dokázalo mobilizovať svojich priaznivcov, však svedčí mimoriadne vysoká volebná účasť – skoro 67 percent. Na francúzske parlamentné voľby to je jednoducho nebývalé číslo.
V každom prípade väčšinu nezískal nikto a všetky tri hlavné bloky odmietajú navzájom akúkoľvek spoluprácu. Viete si predstaviť, že by sa ľavica a Macronov tábor napokon predsa len dohodli a vytvorili spoločnú vládu?
Áno, keď to trošku zjednodušíme, tak je pomerne ľahké predstaviť si to, ale za jednej podmienky – keby sa podarilo nejakým spôsobom odstrániť z hry Jeana-Luca Mélenchona, respektíve odstaviť do pozadia jeho hnutie Nepoddajné Francúzsko. To je totiž kľúčom k tomu, či Macronov blok a zvyšok Nového ľudového frontu dokážu zostaviť koalíciu.
Zostáva vám 83% na dočítanie.