Európska únia má za sebou ťažký politický test. Jej lídri včera večer na zasadnutí Európskej rady v Bruseli na druhý pokus dosiahli dohodu o obsadení takzvaných top jobs – najvyšších pozícií v rámci Únie. Ide o kreslo predsedu Európskej komisie, Európskeho parlamentu, Európskej rady a šéfa únijnej diplomacie.
Slovensko nemá relevantného kandidáta ani dostatočne silný politický výtlak na to, aby mohlo obsadiť jeden z týchto kľúčových postov. Pozíciu najväčšej favoritky na funkciu šéfa eurokomisie potvrdila doterajšia predsedníčka Ursula von der Leyenová. Vo svojom kresle by mala zotrvať aj šéfka europarlamentu Roberta Metsolová. Diskutovalo sa tak hlavne o novom predsedovi Európskej rady, ktorým sa pravdepodobne stane bývalý predseda portugalskej vlády António Costa. A svojho zástupcu medzi štvoricou top lídrov by mali mať aj takzvané nové členské krajiny EÚ – post vysokého predstaviteľa Únie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku obsadí súčasná estónska premiérka Katja Kallasová.
Na týchto menách štyroch špičkových europolitikov sa zhodli najvyšší predstavitelia Únie na samite, ktorý dnes pokračuje v Bruseli druhým dňom. Vo funkcii by ich definitívne mal potvrdiť Európsky parlament. Až následne sa začne diskutovať o zastúpení jednotlivých krajín v Európskej komisii. Dôležité slovo pri výbere komisárov totiž bude mať práve jej šéf, teda Ursula von der Leyen. Nás bude zaujímať, či vo funkcii eurokomisára zostane dlhoročný zástupca Slovenska Maroš Šefčovič, ktorého do nej opätovne nominovala vláda Roberta Fica.
Zostáva vám 77% na dočítanie.