Minulý týždeň v piatok sa naplnili obavy ruskej opozície, ktorá predpovedala, že jej líder Alexej Navaľnyj neprežije väznenie v trestaneckej kolónii na Sibíri. Očakávali ste, že sa tak naozaj stane, alebo vás to prekvapilo?
Bohužiaľ, niečo takéto sa v istej perspektíve asi očakávať dalo. A to aj vzhľadom na históriu rôznych politických väzňov, opozičných aktivistov či novinárov, ktorých v Rusku už bolo zavraždených veľké množstvo. Takže v tomto smere to nejaké naozaj veľké prekvapenie nie je. Hoci, samozrejme, nikto nečakal, že k tomu dôjde práve v tomto momente.
Predsa len, v prípade Navaľného šlo o pomerne exponovaný a mimoriadne medializovaný prípad. K podobným úmrtiam vysokopostavených opozičných predstaviteľov nedochádza v Rusku každý deň. Napríklad v Bielorusku je situácia ešte horšia...
Pokiaľ ide všeobecne o represie voči bieloruskej politickej opozícii, tak áno. A platí to predovšetkým o období po roku 2020, keď sa situácia po sfalšovaných prezidentských voľbách a následných veľkých protestoch a represáliách naozaj veľmi silne zhoršila. Za mrežami tam zostáva skutočne celý rad politických väzňov. Z toho, čo vieme, sú zadržiavaní vo veľmi zlých podmienkach. O niektorých z nich nemáme príliš mnoho informácií, dokonca ani to, či sú vôbec ešte nažive.
O ktorých opozičných predstaviteľoch zadržiavaných v bieloruských väzniciach nám chýbajú bližšie informácie?
Typickým príkladom je Maryja Kalesnikavová, teda jedna z troch žien, ktoré v roku 2020 tiahli kandidátku Sviatlany Cichanovskej v prezidentských voľbách. Kalesnikavová zostáva odvtedy vo väzení a my poriadne nevieme, čo s ňou vlastne je. Takže v Bielorusku je toto dlhodobo relatívne bežné. Samozrejme, i tam dochádzalo v minulosti k prípadom úmrtí alebo k zmiznutiam ľudí, ktorí boli v opozícii voči Alexandrovi Lukašenkovi.
O Navaľnom sme sa z času na čas dozvedali informácie, dokonca sám zverejňoval prostredníctvom svojich spolupracovníkov videá z väzenia, prípadne písal správy na sociálne siete. Posledné video ho zachytávalo deň pred smrťou, keď vtipkoval na účet sudcu. V Bielorusku je zrejme informovanosť o väznených predstaviteľoch opozície oveľa nižšia...
Ono záleží asi aj na tom, o aký prípad konkrétne ide. Samozrejme, aj v Bielorusku sú ľudia, o ktorých sa toho vie relatívne dosť veľa. Ale je to rôzne – a ja si myslím, že to platí pre obe krajiny. V tomto smere asi nemá príliš zmysel hovoriť o tom, kde je to lepšie alebo horšie. O Navaľnom sa predsa len vedelo dlhší čas najmä kvôli tomu, že to bol veľmi prominentný politický väzeň. Ľudia okolo neho sa snažili pravidelne zverejňovať informácie, čo s ním je. Takže je fakt, že o takejto postave sa vždy dostane niečo von. Avšak opakujem ešte raz – takáto informovanosť bola daná skôr charakterom jeho postavy, než že by to platilo vo všeobecnosti pre politických väzňov v Rusku.
Sú teda v Rusku aj menej prominentní a známi predstavitelia opozície, ktorí sú rovnako zmiznutí bez stopy a nikto o nich nič nevie? Dlhé roky bol za diktátora považovaný Lukašenko, u ktorého boli takéto praktiky bežné...
No to síce áno, ale toto tvrdenie už prestáva platiť. O Lukašenkovi sa historicky hovorilo ako o poslednom diktátorovi Európy. V Bielorusku je situácia zlá dlhodobo. Môžeme spomenúť napríklad obrovské represie po prezidentských voľbách v roku 2010, ktoré boli takisto nesmierne brutálne. V Rusku to ešte donedávna vyzeralo trošku inak. V každom prípade sa teraz aj Putinov režim profiluje oveľa ostrejšie než dosiaľ. A téza, že Lukašenko je posledný diktátor v Európe, z tohto dôvodu podľa mňa minimálne niekoľko rokov neplatí.
Putin je široko akceptovaný zo strany lídrov tretieho sveta. Stretáva sa s rôznymi prezidentmi, vlani napríklad navštívil Peking. Lukašenko je v tomto smere viac uzavretý...
Toto je spôsobené významom oboch krajín. Rusko sa snaží minimálne tváriť ako veľmoc. Stále je to veľká a významná krajina, ktorá má obrovské zásoby surovín. Je tu veľmi dôležitý vývoz ropy či zemného plynu z Ruska, takže spolupráca s ním je pre mnohých hráčov na medzinárodnej scéne z čisto pragmatického hľadiska užitočná. A kontakty sú tam väčšie práve kvôli tomuto. Na druhej strane to zase neznamená, že by sa s Lukašenkom nikto nebavil. To tak úplne nie je.
Zostáva vám 58% na dočítanie.