„Ak sa rozhodli zabiť ma, tak to znamená, že sme neuveriteľne silní.“ Túto vetu vyslovil líder ruskej opozície Alexej Navaľnyj v oscarovom dokumente kanadského režiséra Daniela Rohera z roku 2022. Odpovedal tým na otázku, aký odkaz chce zanechať ruskému obyvateľstvu, ak by ho režim prezidenta Vladimira Putina vo väzení zavraždil.
V tom čase jeho priaznivci hádam ešte verili, že Navaľnyj sa dostane na slobodu a pomôže zvrhnúť Putinov režim. To sa však už nikdy nestane – jeho slová o vlastnej smrti sa naplnili v piatok popoludní. A hoci ruské úrady tvrdia, že zomrel, keď mu prišlo zle po návrate z prechádzky – jeho matke dokonca povedali, že ho postihol syndróm náhleho úmrtia –, tím Navaľného je presvedčený, že ho v trestaneckej kolónii na Sibíri surovo zavraždili.
Od nacionalizmu k boju proti korupcii
Do Navaľného vkladala veľké nádeje nielen ruská opozícia, ale aj Západ. Vyštudovaný právnik vstúpil do povedomia ako ostrý kritik korupčného systému, ktorý postupne okolo seba vybudoval Putin. Do pozície lídra hnutia protikremeľského odporu sa však vypracovával postupne.
Úvod politickej kariéry Navaľného bol spájaný s viacerými kontroverziami. V prvej dekáde nového milénia bol členom sociálno-liberálnej strany Jabloko, ktorá v tom čase mohla ešte vykonávať reálnu opozičnú politiku. Strana ho však v roku 2007 vylúčila – podľa nej škodil jej povesti svojimi nacionalistickými vyjadreniami.
Zostáva vám 72% na dočítanie.