V Rusku nastali po nedávnom pokuse o puč zo strany Wagnerovej skupiny a jej šéfa Jevgenija Prigožina pohyby. Tento týždeň vyšla správa, že wagnerovci odovzdali ruskej armáde dvetisíc kusov techniky vrátane tankov a 2,5 tisíca ton munície. Čo ukázali tieto udalosti – odhalili Putinovu slabosť alebo práve naopak, posilnili jeho postavenie?
To je typická „kremľologická“ otázka. Myslené je to tak, že Kremeľ je historicky veľmi nepriehľadná inštitúcia. Jej vládcovia prakticky nikdy neoperovali v štandardných demokratických podmienkach, v ktorých sa dajú zhromažďovať a následne analyzovať hodnoverné informácie. Nebolo to tak – prosím – dokonca ani za Borisa Jeľcina. Čiže môžeme, aspoň zatiaľ, iba špekulovať. V každom prípade si dovolím Prigožinovu akciu neoznačovať ako puč. Skutočné puče vyzerajú trochu inak. Navyše ani sám Prigožin nedeklaroval, že chce zvrhnúť režim prezidenta Vladimira Putina.
Čo teda chcel?
Cieľom boli jeho hlavní konkurenti a nepriatelia medzi ruskými silovikmi – minister obrany Sergej Šojgu a náčelník generálneho štábu Valerij Gerasimov. Osobne si však myslím, že celá akcia bola prozaickejšia. Prigožin je vo svojej podstate gangster a posledných pár rokov azda i warlord – hoci nekontroluje stále územie, čo čistote tejto definície chýba. Takže na realizáciu nejakých prevratov v krajine, ako je Rusko, to nie je zase taká ťažká váha, hoci sa z neho nakoniec stal oligarcha. Ale mentalitu skrátka nezmenil. V každom prípade tieto typy ľudí mávajú väčšinou vyvinutý inštinkt, keď im ide o krk. Prigožin sa cítil naozaj zahnaný do kúta. Vycítil, že sa ho rozhodli zabiť. Ruská pravidelná armáda bombardovala popri ukrajinských zámerne i pozície jeho wagnerovcov, tak skrátka prešiel do protiakcie. A to takej, ktorú vo svojej prirodzenosti vyhodnotil v danej chvíli ako najvhodnejšiu.
Čo to urobilo s Putinovou pozíciou?
Zostáva vám 88% na dočítanie.