„Naša krajina je síce pokropená guľkami a šrapnelmi, ale žiadny nepriateľ sa tu nedokázal natrvalo usadiť. Čoskoro budeme oslavovať Deň víťazstva dvakrát v roku.“ Tieto slová adresoval ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj svojmu národu deviateho mája. Práve v tento deň oslavujú Ukrajinci každoročne spolu s ďalšími národmi bývalého Sovietskeho zväzu víťazstvo nad nacistickým Nemeckom počas druhej svetovej vojny. Tento rok boli oslavy obmedzené a do veľkej miery poznačené pokračujúcim ozbrojeným konfliktom s Ruskom.
Od spomínaného prejavu uplynulo takmer pol roka a Zelenskyj svoje slová o viere v skoré víťazstvo nad ruskými okupantmi opakuje s pravidelnou presnosťou. Naposledy o tom minulý mesiac ubezpečil svetových lídrov počas zasadnutia Valného zhromaždenia OSN v New Yorku. „Môžeme vrátiť ukrajinskú vlajku na celé naše územie. Zvládneme to s použitím ozbrojených síl. Potrebujeme však na to čas,“ odkázal im vo svojom prenášanom videoprejave.
Odborníci sú však skeptickí v tom, kedy a či vôbec k úplnému oslobodeniu ukrajinského územia dôjde. Minimálne čo sa týka polostrova Krym, ktorý Rusi anektovali na jar 2014 a značne ho rusifikovali. A hoci Ukrajinci z času na čas prejavia aj vojenskou akciou odhodlanie vziať si Krym späť – naposledy pred pár dňami, keď s najväčšou pravdepodobnosťou ukrajinská tajná služba zosnovala bombový útok na Kerčský most spájajúci polostrov s ruskou pevninou – boj o tento neuralgický kus územia rozhodne nebude taký jednoduchý, ako by si ho niektorí ľudia v Kyjeve mohli predstavovať. „Určite k tomu nedôjde do konca tohto roka,“ uviedol pre HN Matúš Halás, výskumný pracovník Ústavu medzinárodných vzťahov v Prahe.
V nasledujúcich otázkach a odpovediach si prečítajte, aký je dnes reálny stav na bojisku, ako by ďalej mohol vyzerať priebeh vojny u našich východných susedov aj prečo niektorí ľudia na Západe váhajú s príliš intenzívnou pomocou Ukrajine.
1. Aký je aktuálny stav na ukrajinskom fronte?
Zostáva vám 73% na dočítanie.