Preto bolo pre mnohých Arabov šokom, keď krajina minulý týždeň podpísala so židovským štátom dohodu o nadviazaní plnohodnotných diplomatických vzťahov. V praxi to znamená, že arabská krajina oficiálne uznala Izrael ako štát, čomu sa dlhé desaťročia vzpierala. Rovnaký krok urobil aj Bahrajn, maličký ostrovný štát ležiaci vedľa Saudskej Arábie, ktorá výrazne ovplyvňuje jeho politické aj ekonomické smerovanie.
Podľa Břetislava Turečka sa izraelské vedenie dlhodobo snaží uzavrieť mier s celým radom arabských či všeobecne moslimských krajín. „Čím viac ich bude, tým lepšie pre Izrael. Premiér Benjamin Netanjahu už v minulosti rokoval v tomto smere napríklad s Čadom. Teraz sa hovorí aj o Sudáne alebo Maroku. Samozrejme, ešte jednoduchšie je to s proamerickými arabskými režimami, medzi ktoré patria aj Spojené arabské emiráty a Bahrajn.“
A prečo to podľa Turečka židovský štát robí? „Izrael už 18 rokov ignoruje Abdalláhov plán. Ako teraz vidíme, namiesto neho sa rozhodol ísť cestou bilaterálnych dohôd s jednotlivými moslimskými krajinami. A to bez toho, aby musel v tej istej chvíli rokovať s Palestínčanmi a ponúkať im akékoľvek ústupky. Práve v tomto vidím hlavnú izraelskú motiváciu pre uzavretie spomínaných dohôd.“
Podľa izraelského ministra spravodajských služieb Eliho Kohena môže vzájomný obchod medzi Izraelom a Emirátmi do piatich rokov dosiahnuť štyri miliardy dolárov. Iní predstavitelia však krotia priveľký optimizmus. „Len pomaly. Nezdvihli nám telefón od roku 1971, kedy Emiráty vznikli. Najprv sa naučme chodiť, až potom sa môžeme objímať a spolu tancovať,“ cituje denník The Financial Times popredného izraelského diplomata.