Akihito často stál pri svojich poddaných a podporoval ich pri rôznych katastrofách, ako bolo zemetrasenie a následná ničivá vlna cunami spolu s haváriou jadrovej elektrárne vo Fukušime v marci 2011.
Aj takýmito aktivitami si cisár pomáha udržiavať veľkú obľubu medzi obyvateľmi. Na rozdiel od svojich dávnych predchodcov, ktorí nikam nezvykli cestovať a všetkých hostí vítali u seba v paláci, vychádzal Akihito počas rôznych slávností na verejnosť.
Nemal problém prehodiť pár slov s obyčajnými ľuďmi a spýtať sa ich, ako sa im darí. Nevyžadoval od nich žiadne špeciálne prejavy úcty či zbožnosti.
Napriek tomu sú narodeniny cisára v Japonsku vždy štátnym sviatkom. V uplynulých 30 rokoch táto tradícia výrazne zasiahla napríklad do trávenia vianočných sviatkov. T
ie sú podobne ako iné zvyky privezené zo západného sveta pomerne obľúbené aj Japonsku, hoci iba zhruba jedno percento obyvateľov sú kresťania.
Akihito totiž oslavoval narodeniny 23. decembra. Aby Vianoce ani v najmenšom nezatienili jeho narodeninové oslavy, vládlo prísne nariadenie ukončiť vianočné sviatky už 22. decembra.
S príchodom Naruhita na trón sa táto tradícia zmení. Japonci tento rok štátny sviatok súvisiaci s cisárovými narodeninami oslavovať nebudú.
Najbližšie ho budú mať 23. februára, keď nový vládca oslávi okrúhlu šesťdesiatku. Na druhej strane budú môcť po 30 rokoch v pokoji osláviť tohtoročné Vianoce v plnom rozsahu.