Americká armáda obete pôvodne zdôvodňovala, že zomreli v boji medzi armádnymi silami a povstalcami, nahrávka však ukazovala niečo iné.
„Stále vidíme dvoch ľudí a pokračujeme v streľbe... Mám ich... V poriadku, haha, zasiahnem ich... Áno, pozri na tých mŕtvych bastardov,“ ozýva sa smiech vojakov pri chladnom vraždení.
Viac než realitu to pripomína počítačovú hru. Pri zásahu zomreli aj dvaja Iračania pracujúci pre agentúru Reuters. Pentagon označil po zverejnení WikiLeaks za hrozbu národnej bezpečnosti.
Portál začal postupne zverejňovať aj prvé z 250 tisícov tajných amerických diplomatických depeší. K ďalším odhaleniam patria dokumenty o väznení ľudí v táboroch v Iraku a na Guantáname.
Pred dvomi rokmi začal tiež odhaľovať osemtisíc dokumentov o praktikách CIA týkajúcich sa kybernetickej špionáže.
Súčasný šéf americkej diplomacie Mike Pompeo následne označil server za nepriateľskú spravodajskú agentúru, ktorú často podporujú krajiny, ako je Rusko: „Assange a jeho sorta tvrdia, že konajú v mene slobody a súkromia, ale v skutočnosti je ich cieľom zväčšenie osobnej moci prostredníctvom zničenia západných hodnôt.“