„Mutti“, ako Merkelovú zvyknú prezývať, chce na čele Bundestagu pobudnúť do riadnych parlamentných volieb v roku 2021, v ktorých sa o post kancelárky už uchádzať nechce. Karty by mohli zamiešať jesenné rokovania o budúcnosti vlády.
Túto požiadavku presadili do koaličnej zmluvy sociálni demokrati, ktorí so vstupom do nového bloku s CDU/CSU pomere otáľali. Analytici očakávajú, že ich názor na fungovanie dnešného kabinetu sa od predvlaňajška ešte zhoršil.
Prispeli k tomu aj pokračujúce spory o riešenie migrácie či strata volebných preferencií. Konflikt by mohol vyústiť až od odchodu SPD z koalície.
Lizcová hovorí, že to bude závisieť od tohtoročnej série volieb: „Prvým dôležitým testom budú marcové voľby do Európskeho parlamentu a v spolkovej krajine Brémy, ďalej jesenné hlasovanie v Sasku, Brandenbursku a Durínsku.“
Vynárajú sa tiež dve možnosti riešenia situácie, predčasné voľby alebo vytvorenie vládneho kabinetu pod vedením iného kancelára, než je Merkelová. Ako najpravdepodobnejší variant prichádza vláda CDU/CSU, Slobodnej demokratickej strany FDP a Zelených, všetkých zjednotených pod líderkou CDU.
O tejto koalícii nazývanej aj jamajskej sa hovorilo aj po predchádzajúcich parlamentných voľbách, Strana zelených však zápasila s nízkymi percentami. Podľa Lizcovej je však výsledok ďalšieho spájania stále otvorený.
Otázne je i pôsobenie Krampovej-Karrenbauerovej na kancelárskej pozícii. Problematické by nemuselo byť to, že by jej Merkelová nechcela uvoľniť post, ale skôr to, či by našla podporu aj od SPD, ktorí budú môcť chcieť tento post obsadiť sami.
O jej prípadnom postupe tak opäť rozhodnú voľby a pôsobenie na čele krajiny.