Bývalý nemecký kancelár Gerhard Schröder sa rozhodne mimo centra diania nestiahol. Lídrom nemeckých sociálnych demokratov bol do roku 2004. O rok neskôr skončil aj ako kancelár po tom, čo jeho strana prehrala voľby, a svoj post uvoľnil súčasnej nemeckej kancelárke Angele Merkelovej.
Do roku 2016 pracoval ako poradca investičnej banky Rothschild a do konca roka 2019 zostáva predsedom správnej rady futbalového klubu Hannover 96, ktorého je dlhoročným podporovateľom.
Ešte v úrade kancelára bol plným zástancom plynovodu Nord Stream privádzajúceho ruský plyn priamo do Nemecka. Je tiež na čele správnej rady konzorcia Nord Stream AG a stal sa aj manažérom Nord Streamu 2, novšej verzie plynovodu.
Zaujímavé je aj to, že k dohode o výstavbe Nord Streamu došlo v posledných dňoch v jeho úrade.
Aj najväčšia kontroverzia s jeho osobou je spojená s Ruskom. Od minulého roka je prezidentom dozornej rady najväčšieho ruského ropného koncernu Rosnefť. Stal sa za to terčom kritiky doma aj v zahraničí kvôli obavám zo zasahovania Ruska do vlaňajších parlamentných volieb v Nemecku.
„Nemyslím si, že to, čo robí Schröder, je v poriadku,“ uviedla minulý rok kancelárka Merkelová. Neskôr tiež dodala, že sama neplánuje prijať žiadne posty v ekonomike, pokým bude zastávať post kancelárky. Povedala to ešte pred parlamentnými voľbami.
Na Rosnefť sú od roku 2014 uvalené americké aj európske sankcie, ktoré spoločnosti mali zamedziť v rozmachu. Stal sa však opak. S najatím Schrödera nastali tiež obavy z ešte väčšieho rozšírenia vplyvu Ruska, získania kontaktov v Európe, ako aj zo zvýšenia energetickej závislosti Nemecka od Ruska.
Schröder sa nemá zle ani finančne. Portál Die Zeit dávnejšie informoval, že bývalý kancelár dostane ročne do 300-tisíc eur za prácu v Rosnefti. Okrem toho získava aj mesačný dôchodok za svoje bývalé pôsobenie kancelára, čo predstavuje 7 750 eur. Nemecko mu hradí i kanceláriu v Berlíne.
Aj keď sa z nemeckej politiky oficiálne stiahol, vyjadreniami k aktuálnej situácii nešetrí.
Minulý august pre švajčiarske noviny Blick uviedol, že Západ by mal uznať ruskú anexiu Krymu a zamerať sa na zlepšenie vzťahov s Moskvou aj cez iné otázky. Je známe tiež jeho priateľstvo s Putinom, s ktorým pred štyrmi rokmi oslavoval svoje 70. narodeniny.