Schulz vstupom do rokovaní s konzervatívcami argumentoval, že iba tak môžu lepšie ovplyvniť situáciu v európskej politike, ktorá ako aj na Slovensku čelí extrémne pravicovej vlne. A supermanský oblek by si v tomto prípade mali obliecť práve sociálni demokrati. Analytici už predtým vyčítali, že liberálna migračná politika Merkelovej bola dôvodom, prečo sa radikálna AfD dostala so ziskom 13 percent do parlamentu. Téme sme sa venovali aj tu.
Krach predchádzajúcich rokovaní mierne ovplyvnil situáciu na finančných trhoch, keď euro zaznamenalo menší pokles voči doláru. Na druhej strane sa odhadovalo, že situácia v krajine nemala mať taký veľký vplyv na nezamestnanosť či ekonomický rast, a teda nejak zjavne ovplyvniť aj iné európske krajiny. Slová kritiky vtedy smerovali na to, že sa Merkelová nestíha pri nemeckých problémoch venovať aj tým európskym.
Od novej nemeckej vlády sa očakáva pokrok v migrácii, zahraničnej politike a spoločnom systéme hodnôt. Spojenie rôznych názorov by tak nemuselo nastať iba v nemeckom merítku. Okrem toho, rozhovory zatiaľ naznačujú aj zámer viac investovať do vedy, čo je tiež pozitívna správa pre Európu.