Trump podnikol voči migrantom aj utečencom viaceré kroky
Obmedzenie počtu migrantov považoval Trump za jednu zo svojich priorít, na čom postavil aj svoje tri dekréty. Neprijali sa však bez výhrad a januárové rozhodnutie zablokovali súdy a to marcové zase čiastočne upravili.
Posledný výnos zo septembra, ktorý zakazoval vydávanie prisťahovaleckých víz občanom ôsmich štátov (Severnej Kórey, Čadu, Iránu, Jemenu, Líbye, Somálska, Sýrie, Venezuely) zablokoval v októbri federálny súd v Honolulu aj v Marylande.
Okrem toho, Trump zrušil program pre detských utečencov a podpísal memorandum určujúce strop na prijímanie utečencov na maximálne 45-tisíc v ďalšom roku.
Od marca tiež platil zákaz vstupu na 120 dní pre utečencov z hociktorej krajiny na svete. Malo ísť o prevenciu voči teroristickým útokom. Téme sme sa venovali aj tu.
Zbohom klimatickej dohode
Globálne otepľovanie neexistuje, však tu je zima. Neslávne známy výrok Donalda Trumpa bol predzvesťou rapídneho postupu v riešení klimatických zmien.
Odstúpenie od parížskej klimatickej dohody oznámil 1. júna. Trump kritizuje, že zmluva je drahá a chce rokovať o novej zmluve, ktorá by bola pre Spojené štáty spravodlivejšia.
Odstúpenie od dohody je však skôr symbolické – krajiny môžu od dohody odstúpiť najskôr tri roky po tom, čo vstúpi do platnosti. Pre dohodu to bude až ďalší november, predvlani ju schválilo 195 krajín.
K záverečnému odhlasovaniu prišla po piatich rokoch rokovaní.
Namiesto jednej dve
Ďalšie odstúpenie bolo v podobe Transpacifickej obchodnej dohody (TPP) a zahájenie procesu zmeny Severoamerickej dohody o voľnom obchode (NAFTA). Odstúpenie od TPP vyrokovala ešte Obamova administratíva a Trump chcel pôvodnú zmluvu nahradiť dvojstrannými dohodami.
Kongres TTP doteraz neschválil, lebo medzi Američanmi panovala obava zo straty pracovných miest. Dohoda TPP zahrňuje Spojené štáty, Japonsko a ďalších desať významných krajín okolo Tichého oceánu.
Spočíva v obmedzení či odstránení ciel a ďalších obchodných prekážok medzi krajinami, uľahčení tak vzájomného obchodu a stanovení spoločných štandardov v mnoho oblastiach zahŕňajúc práva zamestnancov aj ochranu životného prostredia.
Dohoda pokrýva až 40 percent svetovej ekonomiky a asi tretinu svetového obchodu.
Vyčíta odliv pracovníkov
V polovici mája Spojené štáty oficiálne zahájili proces o zmene dohody NAFTA s Kanadou a Mexikom, ktorá do platnosti vstúpila pred 25 rokmi.
Trump dohode vyčíta, že Američania na nej strácajú pracovné miesta, ktoré sa presunuli do Mexika s lacnejšou pracovnou silou.
Vstup do NAFTA patrí aj k možnostiam, ktoré zvažuje Británia v prípade, že v marci 2019 opustí Európsku úniu bez uzavretia obchodnej dohody.