Krajiny strednej Ázie, Uzbekistan, Turkménsko, Tadžikistan, Kirgizsko či Južný Kazachstan, sa považujú za hlavné centrum pre verbovanie a výcvik islamských radikálov. Aké sú hlavné dôvody?
Nestabilná situácia
Stredná Ázia sa zmieta v komplikovanej národnostnej a politickej situácii po rozpade Sovietskeho zväzu. K jej zlepšeniu neprospieva ani prítomnosť drogového kontrabandu či geografická blízkosť Afganistanu, ktorý má stále nechcený prívlastok bojiska.
Do toho je tu stále prítomná tradícia ortodoxného islamu. Práve v týchto faktoroch možno hľadať korene budúcej radikalizácie.
Najhlavnejším prúdom je Islamské hnutie Uzbekistanu, ktoré okrem stredoázijských krajín pôsobí aj v Afganistane a hrdí sa za jedného z hlavných dodávateľov príslušníkov takzvaného Islamského štátu.
Do Iraku a Sýrie malo dodať päť až sedem tisíc bojovníkov. Islamisti tiež uviedli, že Uzbeci stoja za tými najväčšími samovražednými útokmi v Iraku.
Pomoc od Ruska
Domovom radikalizácie má byť Ferganské údolie, husto osídlený región, na ktorom leží Uzbekistan, Tadžikistan aj Kirgizsko. Vo väčšine ho obývajú etnickí Uzbeci.
Podľa úradov polícia každý deň eviduje extrémistických Uzbekov medzi tými, ktorí sa vracajú zo zahraničia. V krajine chcú následne šíriť vahhábizmus, konzervatívnu odnož sunnitského islamu.
V roku 2014 uzbecký prezident Islam Karimov poprosil ruského prezidenta Vladimira Putina o pomoc čo sa týka riešenie problému s extrémistami.
Putin síce s Karimovom zdieľal spoločné obavy, ale bol zaneprázdnený riešením vlastného problému s islamistami. Rusko malo tento rok predbehnúť Saudskú Arábiu aj Tunisko v dodávaní zahraničných bojovníkov islamistom.