Okamura tvrdú rétoriku proti prisťahovalcom a moslimom nezastával vždy. Pred dvomi rokmi volil za zlepšenie životných podmienok utečencov na území Českej republiky.
Hlasovania za odopretie azylu každému, kto spácha zločin sa najprv zdržal, keďže sa pôvodne hovorilo len o páchateľoch závažných zločinov.
Neskôr tiež súhlasil, aby sa prepusteným osobám z utečeneckých zariadení vyplatila čiastka 400 kč a dodal potravinový balíček. Bol proti obmedzeniu toho, aby si utečenci mohli vybrať úradníka, ktorý ich bude vypočúvať.
Mešity problém nepredstavovali
Hlasoval aj za zjednodušenie azylového konania. Navrhovali v ňom zvýšenie príspevkov pre obce, ktoré na svojom území prevádzkujú utečenecké zariadenia a urýchlenie adaptácie migrantov na pracovnom trhu.
Poslednú kontroverziu vzbudil v tohtoročnom hlasovaní o územnom plánovaní. SPD vtedy vôbec nepodporili návrh, aby sa o pláne umiestnenia náboženskej stavby, ku ktorým patrí aj mešita, hlasovalo v miestnom referende.
Predchádzajúca strana Úsvit priamej demokracie výstavbu mešít v Česku nezakazoval.
(Ne)pravdivé vyjadrenia
Českí moslimovia chceli v minulosti Okamuru zažalovať za podporu článku podpredsedu Úsvitu, ktorý vyzýval na obťažovanie moslimov aj vodením prasiat okolo mešít.
Okamura na to vyhlásil, že nikdy neustúpi z boja proti radikálnemu islamu a nechce, aby sa zakorenil v Českej republike.
Podľa českého servera demagog.cz, ktorý mapuje pravdivosť politikov, sa Okamura hrdí 106 pravdivými výrokmi, 68 nepravdivými, 49 zavádzajúcimi a 33 neoveriteľnými.
Na príklad môže poslúžiť jeho vyjadrenie o tom, že vláda odsúhlasila prvú várku vyše troch tisícov nezákonných utečencov islamského vyjadrenie do Českej republiky, ktorých sa už snaží rozmiestniť.
Pravdou však je, že na rozmiestnenie týchto ľudí majú dva roky a 1500 z nich mali prijať na základe dobrovoľnosti. Počet ľudí tiež nešpecifikuje vieru prijatých ľudí, a teda tiež nie je pravdou, že by išlo iba o moslimov.