Podľa západných expertov je však evidentné, že skúsenosti s jadrovou fyzikou získavali na niektorej zo špičkových zahraničných inštitúcií.
Napríklad 75-ročný Hong Sung-mu v mladom veku študoval v strednej a východnej Európe a zrejme aj v Sovietskom zväze. Do popredia sa dostal po nástupe Kim Čong-una v decembri 2011. „Sú to vrcholní predstavitelia režimu a poslední zástupcovia generácie, ktorá študovala v starom komunistickom svete,“ hovorí o oboch Kimových jadrových esách odborník na severokórejskú diktatúru Michael Madden.
Z Hongovej biografie nie je jasné, kde konkrétne v Európe študoval. Severokórejskí vedci však za minulého režimu jazdili aj do Československa. „Za komunizmu to bolo pomerne bežné. Československo a Nemecká demokratická republika patrili k technicky a kapitálovo vyspelejším krajinám východného bloku. Severokórejčania však mali primárne záujem o Sovietsky zväz, pretože im vždy išlo o vojenský program,“ uviedol pre server iDNES.cz odborník na Kórejský polostrov Petr Bláha.
Zaujímavé je, že táto spolupráca pokračovala aj po páde komunistického režimu a Nežnej revolúcii v Československu. „Severokórejčania po roku 1989 urobili letecký most a všetkých odviezli. Ešte tu však študovali, a to aj na Českom vysokom učení technickom a ďalších technických školách. Mali tu kvóty v rámci medzivládnej dohody o vedecko-technickej spolupráci vo vzdelávaní, vďaka čomu mohli vysielať študentov,“ vysvetľuje Bláha.
České technické univerzity sa pre študentov zo Severnej Kórey definitívne uzatvorili až v roku 2006, keď režim Kim Čong-ila uskutočnil prvú skúšku jadrovej bomby a začal opäť testovať rakety. Na Pchjongjang boli uvalené sankcie, ktoré sa týkali aj vzdelávania študentov.
Spolupráca však mohla pokračovať s inými krajinami, ktoré sa takisto snažili vyvinúť jadrovú bombu. „Napriek sankciám sa rozhodne nedalo zaistiť, aby nedošlo k takejto spolupráci. Dokážem si napríklad predstaviť transfer technológií či dokonca výmenu expertov medzi Severnou Kóreou a Iránom,“ pripomenul pre HN analytik Miloš Balabán.
Rovnako podľa neho mohli aj po páde Sovietskeho zväzu ponúknuť Pchjongangu svoje služby tamojší experti, ktorí náhle stratili prácu. V Severnej Kórei našli nové uplatnenie a vysoké zárobky. „Samozrejme, nebolo to nič oficiálne. Je však dosť pravdepodobné, že režim takto získal zahraničných expertov, ktorí do jeho služieb vložili svoje znalosti,“ doplnil Balabán.
StoryEditor
Pomáhalo Pchjongjangu pri jadrovom programe zahraničie?
Bližšiu osobnú históriu Kimových jadrových mužov režim prísne tají.