Návrh rozpočtu na rok 2020 signuje zdravotníctvo ako prioritu. Už v tomto roku padali rekordné sumy smerované do chúlostivého sektora a budúci vývoj naznačuje, že budú padať ďalšie hranice.
Zdroje by mali prekonať výšku 5,4 miliardy eur, čo je oproti očakávanej skutočnosti tohto roku nárast o takmer 200 miliónov. V nasledujúcom období majú dokonca atakovať ďalší vrchol – šesť miliárd eur.
K tomu všetkému treba prirátať výrazný benefit, ak k nemu naozaj príde, vo forme stratifikácie nemocníc. Tá je už na spadnutie, o jej osude rozhodnú poslanci parlamentu.
Hoci predpoklady ukazujú, že zdravotníctvo by sa mohlo ako-tak pozviechať z kŕčov, veľa dôvodov na optimizmus nie je. Predovšetkým u tých, ktorí si už odskúšali nemocničné pyžamo. Hodiny by dokázali rozprávať šokujúce príbehy.
HN Focus tentoraz sondoval názory odborníkov, ktorým sme položili aj takmer medicínsku otázku týkajúcu sa diagnózy slovenského zdravotníctva. A je to všetko len o peniazoch?
Plátanie dier
„Pacient postupne upadá do kómy. To je tvrdá realita,“ konštatoval Marián Šóth, prezident Asociácie súkromných lekárov. Lebo roky sa do zdravotníctva neinvestovalo. Pred problémami sa zatvárali oči, nikto sa
nezaoberal nastupujúcim nedostatkom lekárov.
„Na jedného českého občana sa dlhé roky vynakladá o stovky dolárov ročne...
Zostáva vám 85% na dočítanie.