Môžete priblížiť medzinárodný festival katalánskej kultúry Aplec, ktorý sa uplynulý víkend uskutočnil v Prešove?
Tento festival sa koná raz ročne, zakaždým v inom meste a v inej krajine. Doteraz prebehlo 36 ročníkov, ten prvý sa uskutočnil v roku 1988. Vynechali sme iba jeden ročník pre pandémiu koronavírusu. Aplec organizuje Združenie katalánskej ľudovej kultúry a jeho hlavnou myšlienkou je dostať tradície Katalánska do medzinárodného povedomia. Niektoré z nich sú naozaj veľmi staré, majú 200, 500 či dokonca 800 rokov. Aj týmto spôsobom sa snažíme šíriť hodnoty Katalánska a predstaviť domácim obyvateľom život i tradície jeho občianskej spoločnosti.
Podľa čoho si vyberáte miesto konania festivalu?
Základnou ideou je ísť do rôznorodých miest po celom svete, predovšetkým však v Európe. Vyberáme si najmä mestá, ktoré majú záujem prezentovať aj svoje vlastné tradície. Takže sa v podstate konajú dva festivaly súčasne – katalánsky a domáci. Pretože všetko to je o zdieľaní spoločných emócií a zážitkov, ale aj o vzájomnej výmene skúseností a znalostí.
Môžete spomenúť nejakú konkrétnu tradíciu, ktorú ste so sebou priviezli do Prešova?
Ako príklad môžem uviesť spoločnú výstavu čipkárskeho remesla, ktorá sa koná v priestoroch Krajského múzea v Prešove. Je to veľmi špecifická a stará tradícia, ktorej sa venujú rôzne skupiny ľudového remesla po celej Európe. A toto umenie bolo predstavené slovenskými i katalánskymi čipkárkami v priebehu celého festivalu.
A čo ďalšie atrakcie, ktoré Katalánci predstavili v metropole Šariša?
Boli to tradície z celého Katalánska ako drevené figuríny obrov, ľudské stavby, šou ohnivých diablov či všetky druhy tancov a spevov. Ešte by som podotkla, že účastníci týchto prezentácií sú zástupcovia skutočne všetkých vekových kategórií. Vidno to napríklad v prípade veží postavených z ľudí. Možno to nie je taká stará tradícia ako niektoré iné, v každom prípade je však zapísaná na Zozname svetového dedičstva UNESCO.
Ide o ľudskú stavbu zloženú z niekoľkých poschodí, keď si ľudia stoja na pleciach, pričom dole ich zo všetkých strán podopiera a zaisťuje bezpečnosť niekoľkých ďalších členov skupiny. V Prešove sa predstavilo hneď niekoľko takýchto skupín a stretli sa s veľkým záujmom verejnosti...
Presne tak, stavba zahŕňa veľmi malé deti, ktoré stoja na jej úplnom vrchole, ale aj oveľa starších ľudí naspodku. Najstarší účastník má 78 rokov. No ako vravím, toto je skôr mladšia tradícia. Ďalšie tradície, ako je spomínané čipkárstvo, prípadne drevení obri, majú 300 či 400 rokov. Tieto drevené figúry v niekoľkonásobnej veľkosti dospelého človeka sú všetko originály, ktoré majú až 150 alebo dokonca 200 rokov. Ľudia s nimi cestujú po Európe v rámci festivalu Aplec. Teraz celý rok čakali a tešili sa, keď sa počas tohto podujatia predstavia obyvateľom východného Slovenska.
Zostáva vám 16% na dočítanie.