Medzi najhorúcejšími témami pretrvávalo prijatie eura. Česi sú na rozdiel od Slovákov špecifickí v tom, že väčšina z nich je hrdá na českú korunu a euro odmieta. Tomu prispôsobili svoju rétoriku aj kandidáti. Nikto z nich sa rezolútne nepostavil za odchod od koruny a prijatie eura. Za spoločnú európsku menu sa opatrne vyjadrili Jiří Drahoš, Michal Horáček, Pavel Fischer, Vratislav Kulhánek a Marek Hilšer, ktorí argumentujú číslami a ekonomickými výhodami. Miloš Zeman vlani euro nepriamo podporil, keď povedal, že strach ľudí z európskej meny je iracionálny. Eurozóna by však mala vylúčiť Grécko a prijať ďalšie tvrdé opatrenia.
Naopak, vyložene proti euru boli Mirek Topolánek, Jiří Hynek a Petr Hannig. Tí však skôr než hospodárskymi faktami vysvetľovali svoj názor odporom zo strany obyvateľstva, veľkým zdražovaním v prípade prijatia európskej meny či hrozbou novej krízy v eurozóne. Medzi ich stúpencami sa v diskusiách objavovali aj údajne zlé skúsenosti Slovákov s eurom.
Podobne prebiehala diskusia aj v otázke prijatia utečencov, kde sa rovnako väčšina ostro kandidátov vyhradila proti. Odmietanie migrantov bola jednou z ústredných tém Miloša Zemana aj expremiéra Mirka Topolánka.
V úvode kampane síce možnosť diskusie o prijímaní utečencov naznačil bývalý predseda Akadémie vied Českej republiky Jiří Drahoš, neskôr však odmietol kvóty na prerozdeľovanie utečencov aj prijímanie ekonomických migrantov. Niekdajší šéf automobilky Škoda Auto Vratislav Kulhánek zase v júli minulého roka povedal, že Česko môže okamžite prijať päť- až desaťtisíc ľudí. Malo by však ísť o skutočných utečencov, ktorí sa budú musieť v Česku prispôsobiť. Nepovolil by ani žiadne mešity či burky.