Silná búrka v obci Kokava nad Rimavicou v Poltárskom okrese spôsobila povodeň.FOTO: TASR
StoryEditor

Extrémy počasia môžu ovplyvniť poistku. Toto sú rizikové oblasti na Slovensku

25.05.2023, 12:00
  • Stúpajúce ceny nehnuteľností menia aj výšku poistenia.
  • Poisťovňa môže platby zásadne zvýšiť, ale aj ukončiť činnosť v rizikových oblastiach.

Vysoké úrokové miery a zvyšujúce sa splátky hypoték nie sú jediným problémom, ktorému dnes čelia ľudia, ktorí si splácajú vlastné bývanie. Slováci sú podľa maklérov podpoistení a môžu sa dostať do problémov. Nízke poistné sumy sú najčastejším problémom starších poistiek bývania. Hoci živelných udalostí pribúda, Slováci poistenie bývania podceňujú a väčšina ho vníma len ako povinnosť spojenú s čerpaním hypotéky.

Víchrica a potopa

Veľká väčšina maklérov sa stretáva s podpoistením nehnuteľností, ktoré si ľudia bežne neuvedomujú a mnohí mu ani nerozumejú. Často to zistia až po poistnej udalosti, keď im povodeň vytopí pivnicu, víchrica strhne strechu alebo požiar vydymí byt a poisťovňa im škody nepokryje v plnej výške. Aspoň takýto poznatok priniesol prieskum spoločnosti FinGO.sk.

„Ak si niekto pred desiatimi rokmi kúpil byt za 100-tisíc eur, mal by vedieť, že dnes má jeho nehnuteľnosť približne dvojnásobnú hodnotu. Pokiaľ si za ten čas v poistnej zmluve na nehnuteľnosť ani raz neupravil výšku poistnej sumy a nezvýšilo sa mu poistné, znamená to, že v prípade poistnej udalosti mu poisťovňa vyplatí omnoho nižšiu sumu, akú možno očakáva. Podobné je to aj pri domoch a chalupách, ktoré si pred rokmi ľudia dokázali postaviť za nižšie ceny, ako je to dnes,“ objasňuje problém podpoistenia Jaroslav Krajňák, riaditeľ pre neživotné poistenie spoločnosti FinGO.sk.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 79% na dočítanie.
menuLevel = 2, menuRoute = focus/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = focus, homepage = false
29. máj 2023 10:25